Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Marszałek stawia na nowe drogi i innowacje

2017-09-28 14:39:27 (ost. akt: 2017-09-29 08:19:12) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fot. UM w Olsztynie

Ostatnie lata na Warmii i Mazurach to czas budowy, przebudowy i modernizacji dróg, w tym tej najważniejszej — "siódemki", która łączy Warszawę z Gdańskiem. Zmodernizowaną krajową „16” dojechać możemy również z Warmii na Mazury.

Poprawa infrastruktury transportowej na Warmii i Mazurach jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Znalazło to odzwierciedlenie już w poprzedniej unijnej perspektywie. W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013 na rozwój transportu, czyli drogi, kolej i lotnisko przeznaczono 1,4 mld złotych, czyli 34 proc. całego programu.

W obecnym RPO na lata 2014-2020 na rozwój infrastruktury transportowej wyodrębniono ponad 196 milionów euro. Celem realizowanych dzięki temu przedsięwzięć jest zwiększenie zewnętrznej dostępności komunikacyjnej regionu oraz jego wewnętrznej spójności.

Na rozwój samej infrastruktury drogowej w regionie zapisano 130 milionów euro. Pieniądze są przeznaczone na budowę i przebudowę ważnych dla województwa połączeń drogowych.

― Od dobrego skomunikowania województwa wewnątrz i na zewnątrz w dużej mierze zależy rozwój gospodarczy regionu ― stwierdza marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Swoboda przesyłania towarów i przemieszczania się osób z pewnością podnosi możliwości działalności gospodarczej i atrakcyjność obszarów dla potencjalnych inwestorów.

Równie ważną kwestią jest modernizacja i rozwój infrastruktury drogowej w miejskich obszarach funkcjonalnych, tzw. MOF. Jeśli chodzi o Olsztyn, samorząd województwa przeznaczył na wsparcie tych inwestycji 12,5 mln euro. Kolejne środki przeznaczone na rozwój inwestycji transportowych w ramach ZIT bis to 4 mln euro dla Elbląga oraz 3,5 mln euro dla Ełku.

Dlaczego akurat w tych miastach samorząd stawia na infrastrukturę? Ponieważ po stolicy województwa Elbląg i Ełk to dwa największe miasta i zarazem główne ośrodki wzrostu w regionie. Ich obszary funkcjonalne skupiają znaczącą część populacji województwa i odgrywają istotną rolę w osiąganiu poprawy spójności ekonomicznej, przestrzennej i społecznej województwa warmińsko-mazurskiego.
Kolejne unijne środki służą wsparciu rozwoju zrównoważonego transportu miejskiego.

― Dobre drogi i należycie zorganizowana komunikacja publiczna to również wzmożenie ruchu turystycznego w regionie, co pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać istniejącą już bazę tej branży ― dodaje marszałek Brzezin.
Również w tegorocznym budżecie województwa znaczne środki, bo ponad 330 mln zł, zaplanowano na transport i łączność, czyli m.in. organizowanie i dofinansowanie krajowych pasażerskich przewozów kolejowych i przewozów autobusowych, Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury oraz zarządzanie drogami wojewódzkimi wraz z inwestycjami, a inwestycje na drogach to ponad 138 mln zł.
Nie można zapomnieć także o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowy o przyznaniu pomocy na budowę, przebudowę lub modernizację dróg gminnych, powiatowych i wewnętrznych podpisało z marszałkiem województwa kilkudziesięciu starostów, burmistrzów i wójtów z całego regionu. Do podziału było 130 mln zł.

— Te pieniądze posłużą poprawie bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz turystów – mówi marszałek Brzezin. — Nowe i wyremontowane drogi ułatwią dojazd do instytucji kultury, ośrodków zdrowia, szkół czy urzędów.
Optymalizacji procesów planowania i rozwoju sieci dróg województwa warmińsko-mazurskiego posłuży realizacja nowego, wspólnego przedsięwzięcia samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów i Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Projekt będzie realizowany w dwóch fazach: badawczej i wdrożeniowej. Stosowną umowę podpisano 26 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Adam NowińskiPolub nas na Facebooku:

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. W tym województwie to właściwie #2348700 | 88.156.*.* 11 paź 2017 21:30

  nic nie robi się od dwóch lat. Przypadek? Nie sądzę... Zobaczcie jakie pieniądze na drogi były za PO (nie jestem z tej partii i nigdy na nich nie głosowałem) Na lae teraz to jest nędza. Co można wybudować za 130 milionów Euro? To raptem około 500 milionów zlotych. Skandal

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tert #2347537 | 37.47.*.* 10 paź 2017 13:09

  Jaja robi marszałek, tylko z kogo?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Skandal, i tak co roku #2347222 | 77.253.*.* 10 paź 2017 00:49

  12,5 mln dla olsztyna? Gdzie reszta województwa? Elbląg i Ełk 3 x mniej, a inne miasta? Buzek z PGR-u zrobił stolicę województwa, która teraz próbuje załapać jakieś standardy miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. krzroy #2343464 | 81.190.*.* 4 paź 2017 17:18

  Najważniejsza "7"? Dla warszawki! Żeby wygodnie i za darmo pojechać nad morze. Dla Warmii i Mazur najważniejsza jest "16" a tu jak na razie kicha!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lolo #2340771 | 188.182.*.* 1 paź 2017 17:40

  syczowi wybudować drogę na ukraine do półruskiego raju

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)