Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ilu pracowników pracuje bez orzeczenia? Nie ma narzędzi do skutecznej kontroli

2017-06-18 09:50:00 (ost. akt: 2017-06-18 09:36:29)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: pexels.com

Z raportu NIK i Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że brakuje rozwiązań prawnych pozwalających skutecznie kontrolować, czy lekarze medycyny pracy i pracodawcy zapewniają pracownikom odpowiednie badania profilaktyczne.

Taka sytuacja powoduje - z jednej strony - większe ryzyko niezapewnienia pracownikom badań lekarskich adekwatnych do zagrożeń dla ich zdrowia i życia występujących w miejscu pracy; z drugiej - pracodawcy nie otrzymują pełnej informacji o przeciwwskazaniach zdrowotnych do pracy na określonych stanowiskach.

Pracodawca ma obowiązek objęcia pracowników profilaktyczną opieką zdrowotną. Nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Pracodawca nie ma jednak obowiązku przechowywania w aktach osobowych pracownika kopii skierowania na badania. Uniemożliwia to inspektorom pracy zweryfikowanie, czy pracodawca zawarł w skierowaniu wyczerpujące informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia, aktualnych wynikach ich badań i pomiarów oraz warunkach uciążliwych - podkreślono w raporcie.

Ponadto najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami były: wykonywanie przez lekarzy badań bez skierowania lub na podstawie skierowania niezawierającego wymaganych informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących na stanowisku pracy, zawężanie zakresu tych badań oraz nieprawidłowe wyznaczanie terminu kolejnych badań. Lekarze profilaktycy nie wizytowali też stanowisk pracy.

Kontrolerzy zwracają ponadto uwagę na nieprecyzyjne przepisy dotyczące możliwości kontrolowania przez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy prawidłowości umów, na których podstawie lekarze wykonują badania profilaktyczne. Przepisy nie określają też jednolitych dla całego kraju, szczegółowych zasad wykonywania kontroli podstawowych jednostek służby medycyny pracy.

Według NIK i PIP ustawa o służbie medycyny pracy powinna zostać znowelizowana m.in. o przepis wskazujący wprost, że kontrola wojewódzkich ośrodków medycyny pracy obejmuje także sprawdzenie prawidłowości umów, na których podstawie lekarze wykonują badania profilaktyczne. Ujednolicone powinny też zostać zasady wykonywania kontroli przez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy.

Źródło: Kurier PAP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adam #2268569 | 81.190.*.* 18 cze 2017 22:50

  Lekarz medycyny pracy - zawsze po kosztach, posłucha, karze kaszlnąć i mówi, że wszystko ok ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wow #2268426 | 83.6.*.* 18 cze 2017 17:57

  Faktycznie tragedia , jak tak mozna , o boze ludzie nie maja badan, lamanie prawa-- ale ze na konto wplywa 1400 pln a reszta wyplaty w kopercie pod stolem jest ok.?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. :) #2268225 | 195.205.*.* 18 cze 2017 10:13

  hehe a ciekawe co powiecie o ludziach którzy całe damy stawiają a nie mają działalności. Jest ich więcej niż tych z firmami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz