Czwartek, 9 kwietnia 2020. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Masowa wycinka drzew: Może czas wziąć się za te przy drogach?

2017-02-20 18:02:49 (ost. akt: 2017-02-20 18:16:54)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wielu uważa, że drzewa rosnące przy drogach są zagrożeniem dla kierowców. Potwierdzają to nawet statystyki. Zgodnie z nowymi przepisami złagodzono kary za nielegalną wycinkę drzew. Czy to przyczyni się do zniknięcia kasztanowców, wierzb czy klonów z pasa zieleni?

W styczniu weszły w życie nowe zasady wycinki drzew i krzewów. Według znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody na prywatnej posesji będzie możliwa wycinka bez zezwolenia. Jest jednak warunek - usunięcie ich nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do tej pory przepisy wymagały od właściciela działki wystąpienia do wójta lub burmistrza o zezwolenie na takie działanie. Wyjątek stanowiły drzewa o obwodzie pnia na wysokości 5 cm nieprzekraczającym 25 cm, a w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu, robinii akacjowej, platanu – 35 cm.
Zobacz także: Wycinka drzew w Pięknej Górze k. Giżycka Wycinka drzew w Pięknej Górze k. Giżycka Po obu stronach mostu na kanale w Pięknej Górze k. Giżycka trwa wycinka drzew. Roboty mają związek z planowaną budową nowej przeprawy. W związku z tym...

Jeśli chodzi o wycinkę drzew w mieście, gminy nadal muszą podejmować uchwały określające przypadki, w których zezwolenie na wycinkę na ich terenie jest konieczne bądź zakazywać usuwania konkretnych gatunków.

Samorządy kierują się takimi kryteriami jak: m.in.: gatunek, wiek, wycinka związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wpis do rejestru zabytków. Mają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.

Taka sytuacja miała miejsce m.in. nad Jeziorem Długim. Wycięto tam kilkadziesiąt topól.


— Były to drzewa suche lub obumierające, których słaba kondycja zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców korzystających z chodników i dróg rowerowych — tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik ZDZIT. — Zabiegamy o zgodę na wycięcie kolejnych kilkunastu topól, także ze względu na ich stan zdrowia oraz fakt, że system korzeniowy drzew niszczy infrastrukturę nad jeziorem. Prace te po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń będą wykonane jesienią — dodaje.

Pytamy, co w przypadku ZDZiT-u zmienia ustawa i czy wycięte zostaną te drzewa, które rzeczywiście utrudniają życie mieszkańców, choćby to na skrzyżowaniu Zientary-Malewskiej z Cichą, które całkowicie zasłania widok kierowcom. Pliszka wyjaśnia, że w ich wypadku procedury się nie zmieniają i wciąż występować będą o zgody do wydziału środowiska.


Co z drzewami, które rosną wzdłuż dróg? Ich też nie obejmują znowelizowane przepisy. Chociaż nie do końca... Zniesiono przecież wysokie kary za nielegalną wycinkę drzew. Teraz kwoty te nie mogą przekroczyć 500 zł za drzewo i 200 zł za usuwanie krzewów.

Według raportu KRBRD z 2015 roku w naszym województwie jedną z najczęstszych przyczyn potęgujących skutki wypadków są rosnące przy drogach drzewa. W przeważającej części dróg na Warmii i Mazurach drzewa znalazły się bezpośrednio przy krawędzi w odległości mniejszej niż 1,5 metra, bez zachowania minimalnej strefy bezpieczeństwa. W przypadku błędu kierowcy, usterki pojazdu lub złego stanu nawierzchni wypadnięcie z drogi kończy się tragicznie.
Zobacz także: Drzewa przy drodze zastąpić krzewami? Drzewa przy drodze zastąpić krzewami? — Od 1 do 15 września przez drzewa w naszym regionie zginęło siedem osób! — denerwuje się Danuta Jędrychowska, mieszkanka wsi Gołogóra. — Trzeba je wyciąć!...

Jakie jest wasze zdanie na temat drzew przy drogach? Czy wraz ze zmianą przepisów odnośnie wycinki na prywatnych posesjach powinno się uprościć procedurę usuwania drzew z pasa zieleni przy szosach? Zapraszamy do dyskusji w sekcji komentarzy pod artykułem.

Czy wraz ze zmianami w przepisach powinno się uprościć procedurę usuwania drzew z pasa zieleni przy drogach?
Tak
68.09%
Nie
30.84%
Nie mam zdania
1.07%

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ekspert #2190640 | 37.47.*.* 26 lut 2017 20:17

  500 zł to jest nie od drzewa tylko za 1 cm obwodu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aaa #2190373 | 217.96.*.* 26 lut 2017 12:21

  od 30 lat jestem kierowcą. W tym czasie co najmniej dwa razy musiałem uciekać na pobocze przed piratami jadącymi z przeciwka. Miałem szczęście, że w obu przypadkach pobocze było i bez drzew. Czemu teraz w wielu miejscach likwiduje się pobocza, buduje krawężniki itp. A o rowach mających po 2-3 metry przy szosie nie wspomnę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Egon #2187337 | 94.234.*.* 22 lut 2017 05:56

  Każdy powinien mieć prawo sam decydować o drzewach na swojej działce i tyle,państwo niech decyduje o drzewach w lasach których już mało co zostało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Piotrek #2187197 | 78.88.*.* 21 lut 2017 20:20

  W lasach rosną drzewa a w mieście rosną inwestycje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. PSL - nie głosuję #2187148 | 83.6.*.* 21 lut 2017 19:03

  PSL teraz krzyczy głośno a co zrobił przez te wszystkie lata dla środowiska???? NIC! Teraz krzyczą, bo a odrywani od stołków. To nie krzyk o środowisko, o fundusze środowiska. To krzyk w obronie ciepłych posad. Czekam na zmianę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)