Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Świecąca ścieżka rowerowa pod Lidzbarkiem Warmińskim. Jak i po co?

2016-10-18 12:01:00 (ost. akt: 2016-10-18 12:28:14)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Skąd pomysł na świecącą w nocy ścieżkę rowerową? Czym rożni się od jej odpowiednika w Holandii i gdzie powstanie kolejny odcinek? Na te pytania odpowiedział portalowi transport-publiczny.pl Igor Ruttmar, prezes zarządu TPA.

Zobacz także: Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim! [FILM] Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim! [FILM] Niebieska ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Autorem...
Niebieska ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Autorem projektu nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą firma STRABAG.

Nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory. To specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię. W ciągu dnia ścieżka rowerowa ma natomiast kolor niebieski. Chodziło o stworzenie optymalnej kompozycji kolorystycznej z pobliskim jeziorem i naturą, a także, w głównej mierze, o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Z wywiadu zamieszczonego na portalu transport-publiczny.pl z Igorem Ruttmarem, prezesem zarządu firmy TPA dowiadujemy się, że pomysł wykonania ścieżki pojawił się dość przypadkowo podczas rozmowy na temat upiększenia krajobrazu drogi wojewódzkiej z Mikołajek do Giżycka. Brane były pod uwagę różne kolory nawierzchni, które miały wkomponować się w krajobraz Mazur.

Postawiono jednak na coś innego - czyli rozwiązanie wykorzystane przy budowie ścieżki rowerowej w Holandii - świecącą nawierzchnię. Z tym, że ta wybudowana w Polsce została tak opracowana, żeby nie potrzebowała dodatkowego zasilania i była samowystarczalna (wystarczy godzina ładowania przez promienie słoneczne, żeby ścieżka oddawała w nocy światło przez 10 godzin!).


Innowacyjna metoda

Ulepszanie metody wykorzystanej w Holandii trwało niecały rok. Pod koniec ubiegłego roku wykonano kilka próbek nawierzchni przeznaczonej do budowy drogi, które po akceptacji wykorzystano w końcu nie przy budowie drogi, a ścieżki rowerowej pod Lidzbarkiem Warmińskim. Jej podstawowym wyróżnikiem jest samowystarczalność dzięki luminoforom (w kolorze niebieskim), czyli specjalnej substancji syntetycznej, która „ładuje” się światłem dziennym i dzięki właściwościom luminescencyjnym wydziela energię w postaci tzw. zimnego światła nocą.


Jakie koszty i wpływ na bezpieczeństwo?

Igor Ruttmar podkreśla, że koszty utrzymania ścieżki pod Lidzbarkiem nie jest wyższe niż utrzymania innych ścieżek rowerowych, mało tego oszczędza się na montażu i kosztach oświetlenia takiej ścieżki. Luminancja może też pozytywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa. - Ścieżka nie oddaje tak silnego światła, aby istniało ryzyko oślepienia kogokolwiek, szczególnie kierowców samochodów. A zwierzęta odebrały ścieżkę całkowicie neutralnie. Im się chyba ten niebieski niezbyt podoba. Ponadto zwierzęta w ruch drogowym się nie pożądane - mówi dla portalu transport-publiczny.pl Igor Ruttmar.

Gdzie kolejna ścieżka?

Portale branżowe mówią o zamówieniach i zapytaniach z całej Polski i ze świata. Z TPA kontaktują się również prywatni inwestorzy od USA, Kanady aż do Japonii czy Australii. Oprócz ścieżek i dróg inwestorzy chcą wykorzystać jej metodę do budowy m.in. lądowisk dla helikopterów.


Źródło: transport-publiczny.pl / oprac ad

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nie jest tak kolorowo #2091999 | 195.136.*.* 19 paź 2016 08:41

  "Luminancja MOŻE ??? też pozytywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa" "Im się CHYBA ? ten niebieski niezbyt podoba"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Artykuł przepisany #2091802 | 83.9.*.* 18 paź 2016 21:39

  co do litery z przed dwóch miesiëcy!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kyh #2091714 | 83.9.*.* 18 paź 2016 19:55

   super, bardzo mnie się podoba

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tomec #2091694 | 213.5.*.* 18 paź 2016 19:28

   wcale ona nie świeci tak jak na zdjęciach i filmie, proszę nie mydlić ludziom oczu i nie podkręcać materiałów w programach edytorskich

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. maniek #2091653 | 46.215.*.* 18 paź 2016 18:54

    100 metrów...ok...a kiedy reszta?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)