Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Polscy policjanci jak funkcjonariusze LAPD

2016-09-19 14:38:45 (ost. akt: 2016-09-19 15:06:07)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Hasło promujące wybierali funkcjonariusze z kierownictwa Policji oraz - w charakterze konsultantów - wybitni znawcy języka polskiego, m.in. prof. Jerzy Bralczyk oraz prof. Jadwiga Stawnicka.

Polscy policjanci będą promować się nowym hasłem, które zostało wyłonione w ramach otwartego konkursu. Konkurs ogłosił w czerwcu tego roku Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, a jego przeprowadzenie powierzył specjalistom z Biura Komunikacji Społecznej KGP. Do udziału w pracach powołanej przez dyrektora BKS KGP komisji konkursowej zaproszeni zostali przedstawiciele kierownictwa Policji oraz - w charakterze konsultantów - wybitni znawcy języka polskiego, m.in. prof. dr hab. Jerzy Bralczyk oraz prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka. W ubiegłym tygodniu (13.09) odbyło się posiedzenie komisji, podczas którego wybrano hasło najlepiej oddające rolę współczesnych stróżów prawa.

Pomagamy i chronimy – ta propozycja została wybrana jednogłośnie. Nie wiem czy tylko nam to hasło wydało się dziwnie znajome. Poszperaliśmy chwilę w internecie (no dobra, wystarczyły dwa kliki) i okazało się, że nasze polskie hasło bardzo przypomina slogan policji z Los Angeles od 1955 roku - To protect and serve. Podobne hasło ma także policja z Toronto i Policie České republiky (PČR).

Czy w takim razie konieczne było rozpisanie konkursu? - Konkurs nas nic nie kosztował. Większość haseł była w tonie pomagać, chronić i służyć. To wynika z roty ślubowania i zadań policji - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji - W każdym cywilizowanym świecie zadania policji są podobne.

Co ciekawe, nie wszyscy potraktowali konkurs na poważnie. - Część z nadesłanych propozycji była obraźliwa. Odrzuciliśmy około 4 tysięcy haseł, nie tylko ze względu na to, że były obraźliwe, ale także za długie - dodaje Mariusz Ciarka.

Teraz powstanie opracowanie projektu graficznego wybranego hasła i przygotowanie logistyczne. Potem sentencję Pomagamy i chronimy będzie można zobaczyć w całej Polsce, na nowo kupionych radiowozach.

kraw


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bolek #2069389 | 2.111.*.* 20 wrz 2016 05:23

    Hasło powinno być takie. Spytaj policjanta on ci prawdę powie, szczególnie w sądzie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Fan hien psowatych i innych gatunków. #2069383 | 83.6.*.* 20 wrz 2016 01:45

    Cztery tysiące obraźliwych haseł a oni tylko niosą pomoc.Co za niewdzięczny Naród. Pewnemu Igorowi z Wrocławia pomogli faktycznie maksymalnie i ta niewdzięczność .Jestem załamany

    ! - + odpowiedz na ten komentarz