Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Zombie są wśród nas. Historie o zombie mają dziś kontekst społeczny i ekonomiczny

2016-05-27 19:40:13 (ost. akt: 2016-05-27 17:43:04)

Autor zdjęcia: Joel Friesen lic CC2.0

Określenie zombie ma dziś kontekst społeczny i ekonomiczny. Historie o żywych trupach ukazują nasze największe lęki: przed śmiercią, przed epidemiami chorób i przed końcem świata. Z Ksenią Olkusz, badaczką tematu zombie, rozmawia Katarzyna Guzewicz

— Pisze pani o ogromnej karierze słowa zombie jako epitetu. Kogo możemy tak nazwać?
— Na przykład pracowników korporacji: przemęczonych, często wyzyskiwanych, których życie czasem bardziej przypomina wegetację. W ten sposób określa się banki, instytucje, które fizycznie nie powinny istnieć. Mówi się tak o człowieku, który bardzo źle wygląda, jest wyczerpany. To określenie pojawia się w wielu sferach życia. Nawet CDC (Centers for Disease Control and Prevention — przyp. red.) używa zombie, żeby pokazać, jak epidemia może się rozprzestrzenić.

— Mówi pani nawet, ze w social mediach jesteśmy jak hordy zombie: konsumujemy i jednocześnie jesteśmy konsumowani przez innych.
— Tak naprawdę horror bardzo często odzwierciedla to, co się współcześnie dzieje. Zombie są dobrą metaforą dla bardzo wielu rzeczy. Łatwo w ten sposób pokazać zjawiska i wskazać, jaka nieprawidłowość zachodzi w ich przypadku. Ma to zawsze jakieś tło. Po kryzysie światowych rynków wiąże się np. z zaufaniem do władzy. Ten problem pojawia się zwłaszcza u Amerykanów, gdzie jest zniechęcenie i nieufność względem polityków.

Całą rozmowę znajdziecie w sobotnim wydaniu Gazety Olsztyńskiej.
W tym wydaniu też m.in.

Jej książka "Zaduch. Reportaże z obcości" opowiada o trzydziestolatkach z małych miasteczek w wielkim mieście. Ona sama pochodzi z Bezled, więc temat jest jej bliski. Polska B i C okazuje się inna, niż nam się wydaje. Jest dużo gorsza. Zaduch był nominowany do Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.
Z Martą Szarejko 
rozmawia Ewa Mazgal

Kiedy przed laty wyjeżdżał z Olsztyna, nie każdy w niego wierzył. Teraz został uznany najlepszym bramkarzem 2. Bundesligi. Nam opowiada, dlaczego nie porzuca marzeń o reprezentacji Polski, o „Gikomanii”, która zapanowała w Brunszwiku, i koleżance ze szkoły Joannie Jędrzejczyk.


Z piłkarzem Rafałem Gikiewiczem rozmawia Rafał Bieńkowski

Jego solówki z „Przeżyj to sam” czy „Znowu radio” to klasyka gatunku. Podobnie jak jego były zespół Lombard obchodzi 35-lecie pracy scenicznej. Nam opowiada o tym, skąd biorą się nieporozumienia w zespołach, o biciu rekordów prędkości między koncertami i dlaczego nie stworzył zespołu z Grzegorzem Markowskim.
Z Piotrem Zanderem, byłym gitarzystą Lombardu, rozmawia Łukasz Wieliczko.

Powieść „Sztuczki” to jej prozatorski debiut. Wcześniej dała się poznać czytelnikom jako poetka. Kiedy kończy pisać, dopada ją specyficzny, przyjemny dreszczyk. Dopiero wtedy uznaje dzieło za skończone.
Z Joanną Lech, pisarką, rozmawia Ewelina Zdancewicz-Pękala.

O wydaniu płyty z muzyką Warmii i Mazur myślała już od dłuższego czasu. Chciała ożywić tradycyjne, zapomniane pieśni naszego regionu. Udało sięj dzięki zbiórce crowdfundingowej. Jej najnowsza płyta „Thousand Lakes” zostanie wydana już wkrótce.
Z Anią Brodą, pieśniarką, rozmawia Ewelina Zdancewicz-Pękala.****

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB