Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Debata o dronach w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury

2016-05-11 11:12:28 (ost. akt: 2016-05-11 19:44:29)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W środę na lotnisku w Szymanach odbyło się spotkanie w sprawie regulacji prawnych bezzałogowych statków powietrznych, zwanych popularnie dronami. Na lotnisku spotkali się m.in. Jerzy Szmit, podsekretarz stanu MiiB, oraz Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz eksperci z Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego oraz Zespołu ds. aktualizacji Programu Sieci Lotnisk i Lotniczych Urządzeń Naziemnych.

Spotkanie poświęcone było tematowi bezpiecznego wykorzystania dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej. Drony stają się coraz popularniejsze, a najprostsze urządzenia można kupić w sklepach z elektroniką lub sprzętem fotograficznym. Rozwój technologi powoduje, że statki bezzałogowe mogą wzlatywać coraz wyżej i dalej co powoduje, że zaczynają stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej.


Jednym z ostatnich przykładów takiego zagrożenia był incydent samolotu Lufthansa nad lotniskiem w Warszawie. Samolot pasażerski omal nie zderzył się tam z dronem. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że coś co wydaje się zabawką może stwarzać zagrożenie. Jeszcze mniej użytkowników dronów jest świadomych tego, że obowiązuje ich prawo lotnicze. Tak jak prawo drogowe obowiązuje użytkowników dróg.

Dodatkowo, aby w Polsce świadczyć usługi komercyjne operując dronem należy mieć specjalne uprawnienia wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. "Prawo jazdy" na drona można uzyskać po egzaminie państwowym teoretycznym i praktycznym. Dopiero to tym jak kandydat na operatora drona zaliczy egzamin będzie mógł legalnie wykonywać pracę przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych.

Do udziału w konferencji w Szymanach zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji rządowych, ośrodków naukowych i uczelni, regionalnych portów lotniczych, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Akademii Obrony Narodowej, a także innych instytucji związanych z branżą bezzałogowych statków powietrznych.


Przypomnijmy, że ostatnio na Lotnisku Olsztyn-Mazury sporo się dzieje! Jeszcze nie ochłonęliśmy po konferencji linii lotniczej Wizz Air, która zapowiedziała, że od 18 czerwca rozpoczyna regularne loty z Szyman do Londynu, a już włodarze portu zapowiadają nowe połączenia i nowe kontrakty jeszcze w tym miesiącu. Jak poinformował Leszek Krawczyk, prezes lotniska w Szymanach, w maju ogłoszone zostaną cztery nowe kierunki lotów z portu Olsztyn-Szymany. Dodatkowo pojawić ma się dwóch lub trzech nowych przewoźników.Prezes lotniska nie chciał jednak zdradzić konkretów, dodał jednak, że trzy pierwsze kierunki najprawdopodobniej zostaną uruchomione już w czerwcu. Zaś czwarta trasa byłaby realizowana od września.

Jak wynika z naszych wcześniejszych ustaleń, jednym z potencjalnych kandydatów miałby być Ryanair. Potwierdzeniem tego, miałaby być wypowiedź Davida O’Briena, (dyrektora handlowego linii) z konferencji w Warszawie, w której przyznał, że przewoźnik prowadzi rozmowy z portem na Warmii i Mazurach (Więcej o sprawie!).

Więcej na temat lotniska:Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stomilowiec #1990565 | 46.169.*.* 11 maj 2016 14:35

  To lotnisko w krzakach nadaje sie jak zimne termy. Rozliczyć urzedasow Z PO i PSL za marnotrawstwo publicznej kasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obywatel #1990505 | 37.47.*.* 11 maj 2016 13:06

   Pic na wodę. Każdy może mieć drona i latać gdzie chce. Jest zapis w prawie o bezzalogowych statkach powietrznych w którym jest mowa od ilu kg trzeba mieć uprawnienia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Mleko #1990478 | 94.254.*.* 11 maj 2016 12:30

    Zatrudnic obserwatora z karabinem snajperskim na gumowe kule i sprawa dronow zalatwiona.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz