Piątek, 15 listopada 2019. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Za darmo, bezinteresownie i w służbie innym. Wybierz najpopularniejszą OSP!

2016-04-22 12:59:57 (ost. akt: 2016-04-22 13:18:30)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Druhowie z ochotniczych jednostek pożarniczych są zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Jeszcze tylko przez trzy dni można na nich głosować w plebiscycie na najpopularniejszą jednostkę.

Joanna Retkowicz pracuje zawodowo i jest mamą dwójki dzieci. Mimo wielu obowiązków, znajduje czas na służbę w gryźlińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. — Trzeba tak się zorganizować, żeby być w gotowości, kiedy syrena zawyje — przekonuje. Od roku Joanna może już uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Do tego potrzebny był specjalny kurs. Jak mówi, na razie nie miała okazji być przy wypadku. — Wszystkie interwencje, w których brałam udział, były na szczęście lekkie — oddycha z ulgą.
Zapał do pomagania innym i fascynacja strażą towarzyszy jej od dziecka. — Poszłam w ślady starszego brata, który też jest ochotnikiem — uśmiecha się.

Kierowcą w OSP Gryźliny jest Piotr Pokrzywnicki. Służbę w straży udaje mu się pogodzić z prowadzeniem własnej firmy. — W naszej jednostce bardzo dużo się dzieje — opowiada. — Ostatnio odwiedziły nas dzieciaki ze szkoły w Gryźlinach i były zachwycone tą wizytą. To bardzo miłe. Organizujemy też dzieciakom Dzień Dziecka, robimy pokazy.
Jak często pan Piotr zasiada kierownicą i śpieszy na akcję? — A tego nie da się powiedzieć, bo czasami wyjazdów jest bardzo dużo, a czasami tylko dwa razy w miesiącu — odpowiada.

A prezes OSP Gryźliny Rafał Guske dodaje, że w jednostce się dzieje. — Mamy salę świetlicową, spotykamy się i bawimy się wspólnie. Atmosfera jest świetna, bo jesteśmy zintegrowani — mówi.

Druhowie z gryźlińskiej jednostki chętnie włączają się w życie społeczne wsi. — Choinki ubieramy, organizujemy wraz z sołectwem pikniki rodzinne, zabezpieczamy parkingi przy okazji różnych wydarzeń — wymienia prezes.

Od roku jednostka może cieszyć się nowym samochodem i... odnowionym boksem garażowym. Rafał Guske wspomina, że jego dziadek był kiedyś naczelnikiem ochotniczej straży pożarnej. Z jednej więc strony bycie druhem to kontynuacja rodzinnej tradycji, a z drugiej... — ...chęć pomagania, która była we mnie od zawsze. Bo druhem zostałem już w wieku 12 lat — tłumaczy.

Andrzej Greifenberg, naczelnik OSP Sząbruk, mówi, że miłość do straży drzemała w nim od zawsze. — Najpierw działałem w „młodzieżówce” — wspomina. — Interesowały mnie turnieje wiedzy, zawody, wszystko, co związane ze strażą — wspomina.
Lata minęły, a zamiłowanie pozostało. — Teraz nasza jednostka sama organizuje różne szkolenia, pogadanki przeciwpożarowe. Wśród naszej załogi są laureaci konkursów z wiedzy pożarniczej — mówi z dumą.

Czego potrzeba jednostce z Sząbruka? — Przede wszystkim nowego samochodu, bo naszemu niedługo już stuknie czterdziestka — skarży się naczelnik. Ale cieszy się, że chociaż w remizie są dobre warunki.

Najpopularniejsze jednostki poznamy 8 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się na placu Solidarności (początek godz. 13). Przedstawicielom OSP wręczymy nagrody i wyróżnienia. Jak już wspomnieliśmy, wyłonimy też najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, oraz te, które nie znajdują się w KSRG. Dla tych jednostek nagrody i wyróżnienia ufundował marszałek, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.

Dodajmy także, że te dwa rankingi znacząco się zmieniły. W czołowej dziesiątce pojawiły się m.in. jednostki, które do tej pory zajmowały dalsze miejsca.

Patronem plebiscytu jest oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.

Aleksandra Tchórzewska

Kto prowadzi w rankingach powiatowych? Sprawdź!

Głosowanie w powiatach

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu olsztyńskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu szczycieńskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu ostródzkiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu lidzbarskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu piskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu mrągowskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu nidzickiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu węgorzewskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu kętrzyńskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu giżyckiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu nowomiejskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu bartoszyckiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu gołdapskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu oleckiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu elbląskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu ełckiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu braniewskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu działdowskiego

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu iławskiego

>>> Regulamin plebiscytu

W naszym plebiscycie o tytuł najpopularniejszych walczy ponad 550 OSP. Jest ich wiele, ale też i zwycięzców będzie wielu, bo każdy powiat wybierze trzy najpopularniejsze jednostki. A to nie wszystko, bo spośród wszystkich kandydatów nagrodzone zostaną po trzy jednostki, które otrzymają największą liczbę głosów w skali województwa. Zostaną przyznane tytuły Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach w dwóch kategoriach: „Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym” oraz „Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym”. Wręczymy także po dwa wyróżnienia w każdej kategorii. Dla tych jednostek nagrody i wyróżnienia ufundował marszałek, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także