Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Mniej zabitych i rannych. Na drogach regionu coraz bezpieczniej

2015-10-27 19:34:09 (ost. akt: 2015-10-27 17:16:32)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/WB

Według policyjny statystyk na drogach Warmii i Mazur jest coraz bezpieczniej. W porównaniu do ubiegłego roku policjanci zanotowali mniej wypadków śmiertelnych, mniej osób zostało także rannych w wypadkach. Ze statystyk wynika również, że coraz mniej osób decyduje się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Od początku roku na drogach naszego województwa doszło do 1240 wypadków, w których 104 osoby poniosły śmierć, 1549 zostało rannych. Porównując te dane do 2014 roku widać tendencje spadkowe. Jest mniej wypadków (ponad 80), mniej ofiar śmiertelnych (17) i mniej osób zostało rannych. Policjanci zgodnie przyznają - na drogach regionu jest bezpieczniej.

Zmiany w przepisach, zmiany w postrzeganiu ruchu drogowego

18 maja 2015 roku zaostrzono kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. - Do wielu kierowców dotarło, że ignorując nowe przepisy mogą w jednej chwili stracić prawo jazdy. Myślę, że większość zrozumiała także, jak niebezpieczne może być przekraczanie dozwolonej prędkości - mówi mł. insp. Robert Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Od chwili wejścia w życie nowych regulacji prawnych na warmińsko- mazurskich drogach policjanci zatrzymali blisko 440 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na 3 miesiące. 7 kierowców, którzy przewozili w swoich autach więcej osób niż dopuszczają to przepisy straciło prawo jazdy na kwartał.

Nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a także zbiera swoje żniwo. Zgodnie z nim każdy, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili 159 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem.

Nowe przepisy, duża aktywność policjantów ruchu drogowego oraz coraz większa społeczna świadomość mają realne przełożenie na to, co dzieje się na drogach. W czerwcu 2015 roku na drogach regionu doszło do 139 wypadków, czyli o blisko 30 mniej, niż w czerwcu ubiegłego roku. W lipcu 2015 roku odnotowano o 45 wypadków mniej, niż w tym samym miesiącu 2014 roku.

Mniej kierowców pod wpływem alkoholu

Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci drogówki skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. Wszystkie kontrole drogowe wiążą się ze sprawdzeniem stanu trzeźwości, a działania „Lejek” czy „Trzeźwy Poranek” wpisały się już w krajobraz warmińsko- mazurskich dróg. W parze z działalnością policji idzie coraz większa świadomość społeczna. W walce z pijanymi kierowcami policjanci nie są sami. Praktycznie każdego dnia otrzymują informacje o nietrzeźwych za kierownicą. Każda taka informacja jest dokładnie sprawdzana. Nie są także rzadkością ujęcia obywatelskie - wiele osób wie, jak prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy na drodze pojawi się pijany kierowca.

W ciągu 9 miesięcy tego roku policjanci zanotowali 3206 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem działania alkoholu. To o ponad 1000 mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. - Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości warto je zweryfikować. Spacer do najbliższej jednostki policji i skontrolowanie stanu trzeźwości to wręcz obowiązek kierowcy, który nie jest pewien, czy może wsiąść za kierownicę - podkreśla mł. insp. Zalewski.

mat. KWP Olsztyn, mk/in

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB