Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Policjanci ruchu drogowego o wakacjach na drogach Warmii i Mazur

2015-08-31 20:03:28 (ost. akt: 2015-08-31 19:53:52)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/WB

Policjanci drogówki wstępnie podsumowali sytuację na drogach Warmii i Mazur podczas wakacji. W tym roku na drogach regionu było bezpieczniej niż podczas wakacji 2014.

Ze wstępnych danych wynika, że na drogach Warmii i Mazur doszło do 284 wypadków drogowych, w których zginęło 19 osób, 400 zostało rannych. Policjanci odnotowali też 2729 kolizji. Podczas tegorocznych wakacji wyeliminowali 925 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę na podwójnym gazie.

Policyjne działania „Bezpieczne wakacje” w pigułce.

Przez cały okres wakacji policjanci w białych czapkach skupiali swoją uwagę na trzeźwości wszystkich uczestników ruchu, reagowali na wszystkie wykroczenia będąc głównymi przyczynami zdarzeń drogowych takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości, wykonywanie niebezpiecznych manewrów jak chociażby nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie, przekraczanie linii ciągłych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Sprawdzali jak kierowcy i ich pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Dbali o bezpieczeństwo pieszych, kontrolowali czy ta grupa wywiązuje się prawidłowo ze swoich obowiązków w tym także używania elementów odblaskowych po zmroku. Kontrolowali stan techniczny oraz wyposażenie pojazdów w tym także autobusów, którymi najmłodsi wyruszali na wakacyjne podróże. Pracy wiele, ale efekty działań policjantów znalazły odzwierciedlenie w poprawie bezpieczeństwa na drogach naszego województwa.

Nadmierna prędkość wciąż głównym grzechem kierowców.

Oprócz niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze kierowcy na drogach naszego regionu najczęściej powodowali wypadki nie udzielając pierwszeństwa przejazdu w miejscach, gdzie przepisy obligowały ich do takiego zachowania, nie zachowując bezpiecznej odległości między pojazdami oraz podejmując manewry wyprzedzania w miejscach niedozwolonych

Warto podkreślić, że z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 925 takich przypadków. To wciąż o 925 za dużo, jednak w porównaniu do ubiegłorocznych wakacji nietrzeźwych za kierownicą było o blisko 300 mniej.

Statystycznie: piątkowy lub sobotni dzień, popołudnie i dobre warunki atmosferyczne

Taki obraz wypadków malują policyjne statystyki. Do największej liczby zdarzeń dochodziło właśnie w piątki i soboty, w godzinach popołudniowych, przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Niestety, co roku do największej liczby zdarzeń dochodzi właśnie wtedy, kiedy kierowca ma poczucie bezpieczeństwa, które często jest bardzo złudne. Wydawać się może, że przy dobrych warunkach pogodowych, przy suchej nawierzchni, w świetle dnia powinno być bezpiecznie. Tymczasem kierowcy właśnie wtedy mają rozproszoną koncentrację, mniej skupiają się na tym co się dzieje wokół nich, chętniej podejmują manewry na drodze, mają też tendencję do przyspieszania. Ponadto piątki i soboty to czas większego ruchu na drogach. Wiele osób korzystało z pięknej pogody i wyruszało na wakacyjne, weekendowe wojaże. Pośpiech, chęć jak najszybszego dotarcia do miejsca wypoczynku mogły być przyczyną zdarzeń drogowych.

Nowe przepisy, duża aktywność policyjnej drogówki i coraz większa świadomość społeczna.

Wakacje na drogach regionu były bezpieczniejsze niż ubiegłoroczne. Z analizy tego co dzieje się na drogach Warmii i Mazur oraz policyjnych danych płynie jeden pozytywny wniosek.

- Widzimy, że sytuacja w ruchu drogowym zaczyna pozytywnie się zmieniać - mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - Coraz lepsza infrastruktura drogowa, nowe przepisy zaostrzające kary dla nietrzeźwych i zbyt śpieszących się kierowców oraz coraz większy brak tolerancji dla piratów drogowych narażających nie tylko swoje życie zaczynają działać.

Od wielu lat policjanci drogówki angażują się we wszelkie możliwe działania promujące bezpieczne zachowania w ruchu drogowym. O bezwzględnej trzeźwości za kierownicą przypominano już setki, tysiące razy. Wszystkie te działania profilaktyczne połączone z bardzo dużą aktywnością policjantów ruchu drogowego w zakresie ujawniania nietrzeźwych za kierownicą dają skutek. Tylko w ciągu siedmiu ostatnich miesięcy 2015 roku policjanci drogówki przeprowadzili blisko 244 tysiące kontroli stanu trzeźwości. Coraz mniej zdarza się takich kierowców, którzy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. W parze z policyjnymi działaniami idzie także społeczny brak akceptacji dla takiego typu zachowań. Policjanci otrzymują wiele obywatelskich zgłoszeń o nietrzeźwych za kierownicą.

Podobna sytuacja dotyczy osób pieszych. Ich bezpieczeństwo jako niechronionych uczestników ruchu drogowego leży szczególnie na sercu policjantom drogówki. Dzięki nowym uregulowaniom umożliwiającym dyscyplinowanie tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym poprawia się bezpieczeństwo pieszych. Podczas wakacji za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarach zabudowanych policjanci zatrzymali na 3 miesiące uprawnienia ponad 180 kierowcom.

Ostatni wakacyjny także spokojny.

Czas powrotów z wakacyjnych podróży upłynął bardzo spokojnie. Na drogach regionu nad bezpieczeństwem czuwało ponad 500 policjantów ruchu drogowego. Przez ostatnie trzy dni obyło się bez utrudnień, ruch odbywał się płynnie. Policjanci od piątkowego popołudnia odnotowali 9 wypadków, w których 15 osób zostało rannych, na szczęście nikt nie zginął. Policjanci odnotowali także 133 kolizje drogowe, wyeliminowali z dróg 31 nietrzeźwych kierujących. Podczas trzech ostatnich dni skontrolowali blisko 2700 pojazdów, nałożyli ponad 1000 mandatów, najwięcej z nich dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości. Dla ponad 180 osób kontrola zakończyła się pouczeniem, a blisko 60 ze swojego zachowania wytłumaczy się przed sądem. Policjanci zatrzymali także blisko 80 dowodów rejestracyjnych za nieprawidłowy stan techniczny pojazdów.

Wnioski na przyszłość?

Niezmienne. Koncentracja i rozwaga za kierownicą, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i bezwzględna trzeźwość za kierownicą. Dbałość o percepcję, przerwy regeneracyjne podczas podróży, używanie pasów bezpieczeństwa a także nie podejmowanie ryzykownych manewrów na drodze. Uprzejmość i empatia wobec wszystkich uczestników ruchu. Takie zachowania powinien mieć każdy kierowca, nie tylko w wakacje, ale przez cały rok.

mk/af

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB