Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Kod programu do zliczania głosów wyciekł do sieci

2014-11-19 12:10:00 (ost. akt: 2014-11-20 07:15:29)

Autor zdjęcia: GO

Kod źródłowy programu "Kalkulator1" liczącego głosy wyciekł do sieci, dostępny był już w weekend w serwisie github. We wtorek w systemie zarejestrowano nieuprawnione logowania. Sprawą zajęła się już ABW.

PKW nadal nie opublikowała wszystkich wyników niedzielnego głosowania. Przedstawiciele PKW w kolejnych komunikatach zapewniają o kolejnym terminie opublikowania danych. Tymczasem okazało się, że kod źródłowy osławionego programu wyciekł do sieci. Źródło programu pojawiło się już w weekend.

Kod programu wykorzystali inni programiści, którzy nie szczędzili słów krytyki pod adresem autora. Po tym jak pojawiła się informacja, że za program odpowiedzialna jest studentka z Łodzi. Fala krytyki przeniosła się na firmę i zamawiających. Według programistów, stworzenie programu z takimi wymaganiami w trzy miesiące było wręcz niemożliwe. Takie opinie przejawiały się w komentarzach.

Ujawniony kod źródłowy wykorzystało część internautów, którzy we wtorek zalogowali się do systemu. Sprawę potencjalnego włamania bada ABW. — Ciężko mówić tu o włamaniu, skoro drzwi były otwarte — czytamy w komentarzu umieszczonym na forum portalu zajmującego się bezpieczeństwem w sieci. Sprawę potencjalnego włamania wyjaśnią odpowiednie służby.

Dziś (środa) u Bronisława Komorowskiego pojawili się prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według naszych informacji, tematem spotkania są problemy z podaniem ostatecznych wyników wyborów samorządowych. Część internautów domaga się powtórzenia wyborów, politycy dymisji w PKW. Ostatecznie sprawę rozwiąże prezydent Bronisław Komorowski.

— Nie dajmy się zwariować. To wszystko da się policzyć — powiedział na konferencji prasowej Bronisław Komorowski. — Nie zgody kwestionowanie uczciwości wyborów — tymi słowami prezydent wykluczył decyzję o ewentualnej powtórce wyborów.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilsener #1564584 | 164.127.*.* 20 lis 2014 21:34

  1. Kod nie wyciekł, tylko był ogólnie dostępny na stronie rządowej w postaci gotowej do instalacji binarki - wystarczyło zdekompilować. 2. Kodu nie pisała jedna osoba w 3 miesiące - to praca zbiorowa wielu osób na przestrzeni paru lat. Kod programu powstał podobnie jak turnieje na wysypiskach znane z Discovery Channel - czyli przód od jednego auta, tył od innego, tego nie znajdziemy to nam student dorobi za 500 (świadczy o tym pełne spektrum nazewnictwa, angielskie, polskie, małe litery, duże, pol-inglisz typu "isWielopak" itp.) Firma która dostała to zlecenie miała po prostu jakiś tam program/programy które w ich opinii wystarczyło "dostosować, wygładzić itp." - zajmowała się tym prawdopodobnie jedna osoba, Pani, powiedzmy Malwina, studentka bez żadnego doświadczenia w tej technologii. Jej dane zachowały się w kodzie a nawet oficjalnej instrukcji do programu, informacje te pokrywają się z profilami na serwisach społecznościowych i innymi danymi o firmie wykonawczej. 3. 100% winy ponosi zamawiający program, czyli Państwowa Komisja Wyborcza. Zawalili zarówno termin, jak i sposób wybrania wykonawcy. Nie przygotowali specyfikacji ani konsultacji technicznych. Nie dopilnowali wykonania zgodnego ze sztuką i założeniami aż w końcu mając pełną świadomość, że program nie działa (nie przeszedł testów) dopuścili go do użytkowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gość #1563239 | 87.204.*.* 20 lis 2014 14:17

  Program został napisany na podstawie poradnika p.Adama Słodowego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obywatel #1560890 | 83.28.*.* 19 lis 2014 18:15

  Albo Komorowski zarządza kolejne wybory albo PIS za rok zgarnia większość w parlamencie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tata #1560571 | 83.9.*.* 19 lis 2014 16:49

   ABW gowno zrobi. Wybory nalezy powtorzyc bo pachna falszerstwem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mark #1560359 | 79.187.*.* 19 lis 2014 15:52

   a to całe lemingowe społeczeństwo wierzy ,ze te wybory i poprzednie były uczciwe !!

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)