Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie na rondzie w Olsztynie

2014-10-13 18:54:07(ost. akt: 2014-10-13 19:07:46)

Autor zdjęcia: Materiały Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Elementy samolotu, które przecinają krzyż — tak ma wyglądać pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie. Wokół metalowej konstrukcji będą biegły dwa kręgi płyt z wyrytymi nazwiskami wszystkich 96 ofiar katastrofy.
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej rozstrzygnął konkurs na projekt monumentu. Spośród prac, które zostały nadesłane na konkurs, sąd konkursowy za najlepszy uznał projekt kaliskiego rzeźbiarza Marka Szroniaka oraz Pawła Olszaka i Krzysztofa Oleksiaka.


W ocenie komisji zwycięski projekt oddaje dramatyzm tragedii z 10 kwietnia i wpisuje się harmonijnie w plan ronda. Pomnik ma stać na środku ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie. Władze miasta już wyraziły wstępną zgodę na tę lokalizację, choć jeszcze radni muszą zaakceptować wybrany w konkursie projekt.


Pomnik to stalowa konstrukcja wysoka na 12 metrów i szeroka na 30 metrów. Ale dzięki swej ażurowej konstrukcji nie powinna zdominować ronda, które ma 62 metry średnicy. Monument nie powinien przeszkadzać kierowcom, zasłaniać im widoczności.


Co przedstawia pomnik? — Opinie są takie, że konstrukcję samolotu, jego kadłub, przecina krzyż. Kolorystyka jest srebrna i nawiązuje do poszycia samolotu. Projekt oddaje dramatyzm katastrofy.


A olsztyński pomnik ma upamiętniać wszystkie ofiary tej wielkiej tragedii. Dlatego w dwóch okręgach wokół monumentu będą umieszczone płyty z wyrytymi nazwiskami wszystkich 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem.

Do konkursu zgłosiło się 16 twórców, ale w terminie prace nadesłało ośmiu artystów. Komisja przyznała też honorowe wyróżnienie, które zdobyła praca rzeźbiarza Szczepana Siudaka i architekta Wiolety Borkowskiej.


Olsztyński pomnik będzie na razie pierwszym monumentem w kraju, który w swoim założeniu ma upamiętniać wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Koszt pomnika to 250 tys. zł. 
Kiedy powstanie? Tego nie wiadomo, ale końcową datą jest rok 2017, bo do tego czasu Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej ma zgodę na zbiórkę publiczną środków na budowę pomnika.

AM

Komentarze (202) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. refer #1544280 | 88.199.*.* 13 lis 2014 13:01

    Po wybudowaniu ronda zaczęto mówić, że trzeba było wybudować estakadę łączącą ul. Artyleryjską z Schumana, co usprawniłoby ruch. Ale jak to zrobić jak będzie stał pomnik, nawet jeśli znajdą się na to pieniądze. Korki do ronda w godzinach szczytu będą coraz większe, a usprawnienie niemożliwe, bo kto pozwoli na przeniesienie pomnika.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. warmiak #1522867 | 31.175.*.* 27 paź 2014 14:36

    Czy nie wypadało by spytać mieszkańców Olsztyna czy sobie życzą takie szkaradztwo.Przy okazji wyborów można zrobić referendum.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. Europejcik #1518654 | 37.24.*.* 23 paź 2014 18:50

    Wystarczy przejechac cala europe i takich oszlich pomnikow nie zobaczysz nigdzie tylko w Polscie sa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  4. Olsztyniak #1516114 | 31.61.*.* 21 paź 2014 19:50

    Ludzie żyjemy w XXI wieku, tak więc powinna zakończyć się w końcu era monumentalnych pomników, których estetyka pozostawia wiele do życzenia. Elementy samolotu przecinające krzyż. Przypomina mi to scenę z "Rozmów kontrolowanych". Przypomnijcie sobie Państwo, kto dostał wówczas złoty medal na Wystawie Prac Plastycznych Resortów w Sofii? "Generał Lejtnant z Leningradu za pracę robotnika młotem wykuwającego sierp. Bardzo ciekawa praca. " Wówczas wszystko co czerwone i ze wschodu było lepsze. A teraz wszystko co czarne i z krzyżem jest lepsze od innych. Nie wiem które było gorsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  5. olsztyniak #1515608 | 31.174.*.* 21 paź 2014 15:36

    Obecne władze wraz z wyborami do rady miasta,prezydenta powinny zadać pytanie mieszkancom czy chcą pomnika szkaradztwa.Jeden pomnik to kilka miesięcy życia wszystkich mieszkańców Domu Dziecka ul.Korczaka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (202)