Zalewo: cmentarz żydowski

Autor zdjęcia: Bartosz Witos

Na cmentarzy żydowskim w Zalewie ocalało do naszych czasów kilkanaście macew. Warto je zobaczyć, bo to jeden z niewielu śladów po Żydach, jacy zamieszkiwali Warmię i Mazury do 1945 roku .
Pierwsi Żydzi pojawili się w Zalewie na początku XIX wieku. Pierwszym znanym nam Żydem, który zamieszkał w Zalewie był Hirsch Hammerstein. W 1829 roku przy dzisiejszej ulicy Sienkiewicza założono cmentarz żydowski. Utworzony go na parceli, której właścicielem był osiadły w Zalewie w 1822 roku Joseph Saul Rosenbach. Jego grób zachował się do dzisiaj.

W okresie hitlerowskim cmentarz został zniszczony. Cmentarz przez ostatecznym unicestwieniem uratowało Stowarzyszenie Społeczne "Nasza Więź". W 2004 roku cmentarz został oczyszczony i ogrodzony.

Cmentarz należy do najlepiej zachowanych tego typu obiektów na obszarze dawnych Prus Wschodnich.

Zobacz zdjęcia cmentarza żydowskiego w Szczytnie: kliknij tutaj.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. most #1323422 | 89.229.*.* 12 lut 2014 17:23

    Witam.Jestem starym zalewiakiem urodzonym w Zalewie w roku 1949 zamieszkującym gdzieś w kraju .W Zalewie były dwa żydowskie cmentarze drugi był niewielkim powierzchniowo na niewielkim pagórku na łące za gospodarskimi zabudowaniami rodziny Kossmanów którzy po kilku latach gospodarowania wyjechali do Niemiec. Następnie gospodarstwo przejeli państwo Rośińscy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5