Wydminy: Warto zobaczyć

2010-10-02 10:00:00(ost. akt: 2010-11-11 13:00:56)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Początki osady Wydminy sięgają XIV wieku. Wówczas miejscowość nosiła tajemniczą nazwę Wedemin. O tych zamierzchłych czasach przypominają dziś wykopaliska archeologiczne, ale sama miejscowość wabi architekturą z początków XX wieku.
Gmina Wydminy leży na skraju Pojezierza Mazurskiego, w pewnym oddaleniu od głównego Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na granicy Pojezierza Ełckiego. Położenie to determinuje charakter życia w tym zakątku Mazur - wolnym od "sezonowości" tak odczuwalnej w większości mazurskich miejscowości. Powoduje to określone kierunki rozwoju: samorządowcy stawiają tutaj obok turystki na przyjazne środowisku przetwórstwo rolno-spożywcze, co gwarantuje zrównoważony rozwój gminy.

Ale turystów odwiedzających gminę Wydminy z pewnością nie spotka zawód. Również będą mieli tutaj co robić zwolennicy kąpieli wodnych i wędkarstwa, bowiem na terenie gminy jest ponad 20 jezior polodowcowych. Największe to Jezioro Wydmińskie z ośmioma, malowniczymi wyspami oraz jezioro Gawliki.

A każde jezioro - jak zapewniają gospodarze gminy - pełne różnorodnych ryb. Ciekawa historia łączy się z niewielkimi jeziorkami: Białym i Czarnym. Podobno pierwsze z nich jest od stuleci kochankiem drugiego. Zatem bardziej trwałego związku ze świecą szukać...

Interesującym miejscem w gminie jest rezerwat Staświńskie Łąki, pozostałość po liczącym 2,5 tys. ha, osuszonym jeziorze. Rezerwat ten jest jedną z ostatnich ostoi cietrzewia, niezwykle rzadkiego ptaka. Poza tym w rezerwacie są wspaniałe rośliny i tak rzadkie okazy, jak śmiałek darniowy czy wierzba szara i purpurowa.

Miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić stojący w centrum Wydmin kościół ewangelicki (dziś rzymsko-katolicki). Budowla powstała w połowie XVII wieku. W kościelnej wieży jest punkt widokowy i fotogaleria. Przy ulicy Grunwaldzkiej stoją kamieniczki z początków ubiegłego stulecia.

Interesująca historia wiąże się z budynkiem szkoły w Wydminach. Na jednym z naroży budowli widnieje rzeźba przedstawiająca chłopców bliźniaków. To pomiątka pozostawiona przez budowniczego szkoły, który w falach Jeziora Wydmińskiego stracił jedno ze swoich dzieci. Rzeźba niegdyś ostrzegała przed lekceważeniem mazurskich jezior, dziś jest tylko ciekawym elementem architektonicznym.

Na terenie gminy mieszka spora grupa Ukraińców, wysiedlonych przymusowo w 1947 roku w ramach Akcji Wisła. W Wydminach istnieje parafia greckokatolicka. Latem nad jeziorem odbywa się ukraiński festyn "Widłunnia
Sławomir Kędzierski

Zobacz krajobrazy z drogi Wydminy - Miłki. Kliknij tutaj.


Warto zobaczyć w innych miejscowościach
Berkowo: dwór z przełomu XIX / XX w. wraz z parkiem krajobrazowym z cennym starodrzewem.
Hejbuty: zniszczony dwór z pierwszej poł. XIX w.
Grabnik: resztki dworu z końca XIX w.
Gawliki Małe: dwór z przełomu XIX / XX w.
Grądzkie: Murowany z pruskiej cegły wiatrak holenderski z połowy XIX w.
Orłowo: kościół poewangelicki z połowy XIX w., obecnie cerkiew prawosławna.
Zelki: kościół poewangelicki z połowy XVI w.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach

Giżycko
Kruklanki
Miłki
Orzysz
Stare Juchy
Świętajno (p. olecko)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5