Nowa ekomarina powstaje nad Święcajtami

2023-10-03 12:00:00(ost. akt: 2023-10-03 14:00:14)

Autor zdjęcia: Wizualizacje: CHILIART ARCHITEKCI

Radnym Węgorzewa podczas ostatniej sesji została zaprezentowana nowa inwestycja nad jeziorem Święcajty. W Kolonii Rybackiej, na terenach po byłym tartaku, powstanie nowy port wraz z kapitanatem, sanitariatami, sauną, wypożyczalnią rowerów, placem zabaw oraz przestrzenią edukacyjno-szkoleniową.
Nowa marina będzie otwarta dla gości i pomieści około 150 jednostek pływających. Port zapewni usługi dla żeglarzy, turystów oraz rezydentów oraz będzie szansą dla firm czarterowych na rozszerzenie oferty w północnej część szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Oddanie portu do użytku jest planowane na wiosnę 2024 r.

W czasie prezentacji inwestor (Ascot Polska sp. z. o.o. sp. k.) poinformował, że umowa na roboty budowlane została podpisana z konsorcjum lokalnych przedsiębiorców: Mazurskie Drewno z powiatu gołdapskiego oraz węgorzewską firmą Kozbud. Wykonawcy zostali wyłonieni w drodze przetargu.

Zagospodarowanie terenu, projekt wykonawczy oraz budowlany zostały przygotowane przez giżyckie biuro architektoniczne Chilli Art.
- Cieszymy się, że inwestycja już od pierwszego dnia jest realizowana z wykonawcami, którzy są stąd i mają doświadczenie i zrozumienie dla lokalnych potrzeb i specyfiki. Realizując przedsięwzięcie przyjazne środowisku i będące dostępne dla mieszkańców i rezydentów, chcemy przyciągnąć kolejne inicjatywy i inwestycje do gminy Węgorzewo – mówił podczas sesji Paweł Lickiewicz, przedstawiciel inwestora.

Inwestycja w gminie Węgorzewo korzysta z dofinansowania 1,8 milionów euro od Norwegii w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, którego operatorem jest Polska Agencja Przedsiębiorczości.

- Dwa lata temu przedstawialiśmy Państwu wstępne założenia tej inwestycji. Cieszymy się, że dziś, przy obiektywnie trudniejszej sytuacji ekonomicznej spowodowanej pandemią oraz wojną na Ukrainie, możemy stanąć przed Państwem i powiedzieć, że realizujemy to do czego się zobowiązaliśmy – mówi Maciej Lickiewicz.

- Nie bylibyśmy w tym miejscu, bez współpracy z władzami lokalnymi w Węgorzewie oraz wsparcia i rady burmistrza Węgorzewa – dodał Maciej Lickiewicz.
Źródło: wegorzewp.pl

Fot. Chili Art

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5