Wystawa i dzikie szepty w Trygorcie

2023-08-24 12:00:00(ost. akt: 2023-08-24 13:55:35)

Autor zdjęcia: Arch. Alicji Rymszewicz

Wieczór 17 sierpnia upłynął w Trygorcie pod hasłem kultury przez duże „K”. Odbyło się tam bowiem otwarcie wystawy prac lokalnych artystek oraz koncert londyńskiego zespołu Wild Whispers.
Prace plastyczne powstawały w ostatnim czasie podczas kilku projektów artystycznych, realizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Trygorcie oraz Stowarzyszenie Trygort nad Mamrami. Można było też podziwiać odrestaurowane meble domowe oraz świetlicowe krzesła, którym nadano żeglarski charakter. W uroczystości uczestniczyła Roma Janiszewska, instruktorka od lat współpracująca z trygorckimi organizacjami, która przybliżyła zebranym proces powstawania prac artystycznych.Dla uczczenia uroczystej chwili wystąpił zespół Wild Whispers, łączący etno-słowiańskiego ducha z wpływami elektro-jazzowymi. Zespół ma swą siedzibę w Londynie, założyła go węgorzewianka z pochodzenia Gosia Janek. Gosi towarzyszą Karolina Micor i Anita Łazińska.


Dziewczyny uwielbiają improwizować i do tej zabawy zaprosiły trygorcką publiczność, która ochoczo zaangażowała się w słowiańskie śpiewy. W tekstach ich piosenek zawarte są poruszające historie, które dotykają serc publiczności. Zarówno indywidualnie, jak i jako zespół brały udział w różnych festiwalach i konkursach muzycznych, w tym w BBC Pitch Battle, The Voice, Szansa na Sukces, Opole Festiwal, Korowód i Fama. Ich debiut w 2020 roku w klubie jazzowym POSK w Londynie był "wyprzedany", od tamtej pory z powodzeniem występują w różnych formach, takich jak "Storytelling with Wild Whispers", "Jazzin' Toward the Stars" czy we współpracy z pianistą Alberto L Ferro, "Chopin’ Off the Script”. Koncertują w kraju i poza jego granicami. W 2020 roku powstał projekt zatytułowany "Ogród Nocą z Wild Whispers” - film dokumentalny o zespole w trakcie tworzenia trzech oryginalnych utworów w ciągu tygodnia, było to projekt zrealizowany na festiwal FAMA.


- Bardzo dziękujemy za zaproszenie do Trygortu – artystki nie kryły wzruszenia – to cudownie, że wreszcie mogłyśmy wystąpić w sercu Mazur z „dzikimi szeptami”. Wzruszenie udzieliło się również publiczności, która prosiła o bisy i wspólnie śpiewała kolejne improwizacje.
Alicja Rymszewicz

Fot. Arch. Alicji Rymszewicz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5