Miasteczko Średniowieczne w Parku Helwinga

2021-07-22 15:00:49 (ost. akt: 2021-07-22 15:00:46)

Autor zdjęcia: www.wegorzewo.pl

Już jutro, 23 lipca w Parku Helwinga rozpoczyna się dwudniowa impreza. Jubileuszowe Dni Węgorzewa tym razem w historycznej odsłonie.
W piątek, 23 lipca w Parku Helwinga rozpoczyna się dwudniowa impreza pod hasłem Miasteczko Średniowieczne. Na mieszkańców i turystów czeka mnóstwo wyjątkowych atrakcji.

W skład obozowiska wchodzi 15 namiotów, w tym jeden duży namiot książęcy, wewnątrz którego znajduje się sala tronowa, średniowieczne meble, ręcznie tkany kilim, bogate sprzęty codziennego użytku, skóry, kotły, uzbrojenie, naczynia. Na obozie toczyć się będzie życie średniowiecznej osady. Prezentowane będą pokazy dawnych rzemiosł średniowiecznych. Znajdziemy tutaj: rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy – znachorki, wróżbitki wtajemniczającej w arkana średniowiecznej magii. Na terenie osady średniowieczny mincerz wybije monetę, skórnik pomoże przymierzyć skórzany pancerz, rogownik zagra z Wami w średniowieczne warcaby.

Stanowisko z instrumentami muzycznymi opowie o historii instrumentów we wczesnym średniowieczu. Prowadzona też będzie opowieść o słowiańskiej kuchni, wypiekane będą podpłomyki z miodem. Kulminacyjnym punktem programu będzie sceniczne odtworzenie nadania praw miejskich wraz z kopią aktu lokacyjnego, (z historyczną pieczęcią) wykonanego na papierze czerpanym, która zostanie przekazana na ręce włodarza miasta. Dodatkową atrakcją jest historyczna mennica, w której bita będzie moneta okolicznościowa upamiętniająca nadanie praw miejskich. Dzień pokazów uświetnią również mini koncert muzyki średniowiecznej oraz pokazy walk.


PROGRAM
Piątek, 23 lipca
16.00 – Budzewiacy
16.45 – Świętowiacy
17.30 – Alebabki
18.00 – konkursy średniowieczne, pokazy walk wojów, życie średniowiecznej osady, pokazy historycznych rzemiosł, pokazy gry na dawnych instrumentach słowiańskich, historyczna mennica, opowieść o słowiańskiej kuchni, wypiekanie podpłomyków z miodem, opowieści wiedźmy – znachorki
20.00 – pokaz tańców dworskich

Sobota, 24 lipca
10.00 – konkursy średniowieczne, pokazy walk wojów, życie średniowiecznej osady, pokazy historycznych rzemiosł, pokazy gry na dawnych instrumentach słowiańskich, historyczna mennica, opowieść o słowiańskiej kuchni, wypiekanie podpłomyków z miodem, opowieści wiedźmy – znachorki
14.30 - Radziejanki
15.00 – akt nadania praw miejskich – scenka historyczna
15.15 – odebranie certyfikatu Cittaslow
15.30 – koncert Zespołu WATRA z Czarnego Dunajca
16.30 – Contra Band’a
17.45 – Sterławiacy
18.20 – Sapiniacy
19.00 – Chór Ojczyzna
19.30 – pokaz tańców dworskich

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5