Mazurskie ekspresje artystyczne i kulinarne w Trygorcie

2021-03-30 10:59:59 (ost. akt: 2021-03-30 11:04:51)

Autor zdjęcia: Alicja Rymszewicz

Po zimowej przerwie Stowarzyszenie Trygort nad Mamrami wróciło do kontynuacji zajęć dla mieszkańców powiatu węgorzewskiego w ramach realizacji projektu „Jak ryba w wodzie - mazurskie ekspresje".
Przypomnijmy, że latem i jesienią odbywały się zajęcia rękodzielnicze i plastyczne dla dzieci pod hasłem „Mazurska rybka”, odbył się też trzydniowy plener na plaży nad jeziorem Mamry. Owocem pleneru jest rzeźba „Wieloryby” z masy papierowej, która, aktualnie garażowana, wkrótce ozdobi trygorcką plażę. Po zimowej przerwie dzieci spotkały się jeszcze, by poznać techniki malowania na szkle.

Natomiast dorośli przystąpili do pierwszego cyklu warsztatów rękodzielniczych pod nazwą „Dla mnie to rybka!”. Po trzech takich spotkaniach faktycznie widać, że sztuka patchworku, makramy, malowania na tkaninie to dla uczestniczek po prostu „rybka”. Podczas zajęć powstają przepiękne kolorowe torby, które czeka jeszcze ozdabianie na kolejnych trzech warsztatach. Będzie to sztuka tkactwa i tkanie paska do torebki, następnie podstawy dziewiarstwa i plecenie sznurków i wiązań na laleczce dziewiarskiej oraz warsztaty metaloplastyki i snycerki, na których powstaną zapięcia, klamry i guziki.

- Warsztaty tradycyjnego rękodzieła pozwalają przekazać ludową kulturę, obrzędy i zwyczaje, opowiedzieć w atrakcyjny sposób o lokalnej i regionalnej historii i tradycji – mówi instruktorka warsztatów Romana Waszak. - Rozwijają kreatywność, poczucie estetyki i zdolności manualne, a jednocześnie uczą cierpliwości, wyciszają, relaksują.

Używane materiały: naturalne oraz recyklingowe dają pretekst do rozmów o ekologii, segregacji odpadów i minimalizowaniu zanieczyszczeń środowiska, a tematyka prac, czyli rybki i mazurskie jeziora nawiązują do lokalnych tradycji rybackich.

- Już latem będziemy mieli przyjemność zaprosić mieszkańców powiatu do Trygortu na wystawę prac naszych uczestników – mówi Alicja Rymszewicz, koordynatorka projektu. - Zorganizujemy wernisaż uświetniony klimatycznym koncertem muzycznym.

Artystyczne działania wsparte są poznawaniem regionalnej mazurskiej kuchni. W sobotę 27 marca w świetlicy w Trygorcie odbyły się warsztaty kulinarne z pierogami ze szczupaka w roli głównej. Ponadto uczestnicy mogli poznać tajniki przyrządzania: domowego majonezu ziołowego, tortu z wątróbkowych naleśników z pieczarkami, sałatki z ozorkiem, czerwonego sosu winegret, zupy rybnej z kluskami i wielu innych potraw. Warsztaty prowadziła Lucyna Szczygieł z Koła Gospodyń Wiejskich w Trygorcie, która w atrakcyjny sposób podzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem kulinarnym.

Projekt „Jak ryba w wodzie – mazurskie ekspresje” polega na poznawaniu różnorodnych technik plastycznych i rękodzielniczych oraz regionalnych tradycji kulinarnych w oparciu o dziedzictwo kulturalne rybołówstwa i akwakultury Mazur. Jego realizacja możliwa jest dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".
AR


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5