Weekend z barwnym folklorem przyciągnął tłumy

2019-08-08 12:00:00(ost. akt: 2019-08-07 16:42:55)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

42. Międzynarodowy Jarmark Folkloru przeszedł do historii. Ceramika, wiklina, szkło, pachnące chlebem i wędlinami stoiska, kolorowe stroje, ludowa muzyka i tańce, warsztaty i pokazy, to wizytówka węgorzewskiej imprezy.
Jarmark organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej to obowiązkowy punkt na mapie letnich imprez. Co roku centrum Węgorzewa zamienia się w stolicę barwnego folkloru. Ze sceny płyną ludowe pieśni, stragany aż uginają się od różności, a przez plac Wolności przewija się tysiące osób. Również i w tym roku weekend na ludową nutę przyciągnął prawdziwe tłumy.

Po raz pierwszy jarmark został zorganizowany w 1978 roku, a od 1999 roku jest imprezą międzynarodową. Obecnie jest to największa impreza folklorystyczna w województwie warmińsko-mazurskim. Węgorzewski jarmark jest miejscem spotkań twórców z województwa, regionu, całego kraju oraz zagranicy. Program opiera się na występach artystycznych solistów, zespołów pieśni i tańca oraz kiermaszu ludowym wraz z pokazami rzemiosł tradycyjnych.

W tym roku swój kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny zaprezentowali wykonawcy z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy i Hiszpanii. W trakcie jarmarku przyznano dwa rodzaje wyróżnień. Jury w składzie Barbara Grąziewicz-Chludzińska, Marta Żebrowska i Wojciech Kowalczuk przyznało nagrody w konkursie „Na najlepsze prace prezentowane na stoisku”.

Nagrody w wysokości 300 złotych otrzymali: Anna Bałdyga, Mazuchówka – tkanina, Małgorzata Barnat, Łubianka – haft, Janusz Drapała, Lubicz – rzeźba, Grażyna Dziekońska, Ostrołęka – kwiaty z bibuły, Małgorzata Gąsiorek, Opoczno – tkanina ubraniowa, Czesława Lewandowska, Ostrołęka – koronka szydełkowa, Władysław Murzyn, Myszyniec – plecionkarstwo z korzenia, Sylwia Pilucik, Lipiny – plastyka w karmelu, Agnieszka Radomska, Ewcin – pisanki, wycinanki i pająki, Stanisław Ropiak, Myszyniec Stary – pieczywo obrzędowe i wycinanka.

Następnie komisja w składzie: Anastazja Sidor, Gustaw Juzala-Deprati, Remigiusz Hanaj-Mazur, Tomasz Rokosz przesłuchała i wyróżniła artystów działających na terenie naszego województwa. W tym roku na scenie zaprezentowało się: 11 zespołów śpiewaczych, 11 solistów śpiewaków, 9 solistów instrumentalistów, 3 kapele oraz 5 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”).

Jury zdecydowało, że nasz region na przyszłorocznym Festiwalu w Kazimierzu Dolnym będą reprezentować: w kategorii zespołów śpiewaczych: „Orzyszanki” z Orzysza oraz zespół śpiewaczy „Warmianki Sępopolskie” z Sępopola (nagrody po 1000 zł), w kategorii solistów śpiewaków: Ryszard Borzymowski z Czerwonki i Ewelina Szymanowska z Kowali Oleckich (nagrody po 500 zł), w kategorii solistów instrumentalistów: Paweł Grupkajtys, cymbalista z Nowej Wsi Ełckiej i Czesław Czyż, harmonista z Olsztyna (nagrody po 500 zł), w kategorii kapel: Kapela Bałdygów z Mazuchówki (nagroda 500 zł), w kategorii „Mistrz–Uczeń”: Piotr Buza i Jadwiga Sawicka z Dubeninek (nagroda 500 zł) oraz kapela „Lilia” z Ełku (nagroda 1000 zł).

42. Międzynarodowy Jarmark Folkloru przeszedł do historii, pozostały barwne wspomnienia i pamiątkowe fotografie oraz odliczanie dni do kolejnej edycji. Do zobaczenia za rok!

(Monika Kacprzak)

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5