Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

2019-04-07 12:00:00(ost. akt: 2019-04-04 15:36:37)
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Hasłem 2019 r. jest dostęp do opieki zdrowotnej, z naciskiem na podstawową opiekę zdrowotną.
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1948 r. i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne na świecie. Tematem obchodów Światowego Dnia Zdrowia w 2019 roku jest uniwersalny dostęp do opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej.

— Głównym założeniem jest skupienie uwagi na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie — mówi Dorota Kozian z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Węgorzewie. — Założenie to obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych przez całe życie – od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację – po opiekę paliatywną. Ten dzień to szczególna okazja do komunikowania się specjalistów w zakresie znaczenia równości w usługach opieki zdrowotnej. Pracownicy służby zdrowia będą mieli do odegrania ważną rolę w kampanii, pomagając decydentom w dziedzinie zdrowia poznać, potrzeby ludzi w zakresie opieki, zwłaszcza na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.

W Polsce, w czasach PRL-u, Światowy Dzień Zdrowia obchodzono jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Aktualnie, w tym dniu obchodzone są dwa święta: Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.
(mk)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5