Nowy patent oszustów: "na serwisanta terminali płatniczych"

2019-03-29 12:18:44 (ost. akt: 2019-03-29 12:27:21)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Policjanci apelują do pracowników sklepów, stacji benzynowych oraz innych placówek handlowych i usługowych: Uważajmy na oszustów, podających się za serwisantów terminali płatniczych. Pamiętajmy, serwisanci nie aktualizują oprogramowania podczas rozmowy przez telefon!
Wczoraj (28.09.2019) węgorzewscy policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa. Pokrzywdzony poinformował, że mężczyzna o nieokreślonej tożsamości zadzwonił do sklepu, przedstawiając się jako konsultant firmy obsługującej terminale płatnicze. Twierdził, że należy natychmiast zaktualizować oprogramowanie terminala. Kolejnym krokiem była prośba o ręczne wykonanie zmian w ustawieniach urządzenia.

Następnie dzwoniący miał przekazać kody służące zabezpieczeniom terminala i dających możliwość transakcji bezgotówkowych. Wszystkie te informacje pokrzywdzony przekazał telefonicznie. Po wykonaniu tych operacji rozmówca poinformował pracownika sklepu, że w kolejnym dniu z terminala zostanie wykonane potwierdzenie aktualizacji. W ten sposób, sprawca oszukał przedsiębiorcę na kwotę 1800 zł wykorzystując podane kody.

Policjanci apelują do wszystkich osób – przedsiębiorców, którzy posiadają terminale płatnicze o szczególną ostrożność. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie wiarygodność serwisanta. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności wskazanych przez rzekomego serwisanta, sprawdźmy czy dzwoni on z firmy, która obsługuje terminal. Następnie wykonajmy telefon do znanego nam serwisu i zweryfikujmy informację o takiej osobie. I rzecz najważniejsza „serwisanci nie aktualizują oprogramowania podczas rozmowy przez telefon”.
(gm/kw, KPP w Węgorzewie)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5