Węgorzewo zdeklasowało wszystkich! Mamy mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski!

2015-09-29 09:50:59(ost. akt: 2015-09-29 23:21:24)
Mistrzostwa Polski Młodzików w LA, Radom, 25-27.09.2015 r.

Mistrzostwa Polski Młodzików w LA, Radom, 25-27.09.2015 r.

Autor zdjęcia: Archiwum Gimnazjum w Węgorzewie

W miniony weekend w Radomiu przy zimnych, deszczowych i wietrznych warunkach pogodowych, odbywały się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Młodzików tzw. Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego. Dla reprezentantów Węgorzewa zakończyły się one wielkim sukcesem.
Szymon Jóźwiak zdobył Vice Mistrzostwo Polski Młodzików w pchnięciu kulą ustanawiając swój nowy rekord życiowy (15,37m). Natomiast Klaudia Nazarowicz po zaciętej walce została Mistrzynią Polski Młodzików w pięcioboju gromadząc 2797 punktów deklasując vice mistrzynię o 144 punkty!

Oboje są uczniami Gimnazjum im. J.A. Helwinga w Węgorzewie a ich trenerem jest Krystian Paluch — nauczyciel wychowania fizycznego w tej szkole. Już samo zakwalifikowanie się na te mistrzostwa jest dużym wyczynem. Zgodnie z przepisami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, aby uzyskać kwalifikację trzeba podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików — tzw. makroregionów (które odbyły się w tym roku w Pasłęku) — w konkurencjach technicznych być zwycięzcą. W naszym przypadku makroregion to Warmia, Mazury i Mazowsze. Natomiast w konkurencjach biegowych należy zająć pierwsze lub drugie miejsce. Klaudia swoją kwalifikację wywalczyła startem w zawodach ogólnopolskich w Białymstoku, zdobywając tam pierwsze miejsce, gromadząc 3019 punktów w pięcioboju. Co dało jej drugą pozycję w Polsce w tabelach w tej kategorii wiekowej. Szymon w pchnięciu kulą zwyciężył (pchnął 15,36m). Prawo startu podczas Mistrzostw Polski w wieloboju ma po dwunastu zawodników i zawodniczek według tabel.

Dostrzec — zmotywować — wytrwale rozwijać to zasada, którą kieruje się w swojej pracy trener Krystian Paluch. Jego pasją jest lekkoatletyka i tą pasją zaraża młodych ludzi. Można jednak śmiało powiedzieć, że „ma nosa” w ogóle do sportowych talentów. W ciągu siedmiu lat pracy trenerskiej przez cztery lata z rzędu jego wychowankowie zdobyli 5 medali mistrzostw Polski. Sukcesy Klaudii i Szymona to jak do tej pory największe osiągnięcia. Jednak nie brakuje też nie mniejszych radości.

Uczniowie, którzy wyszli z „lekkoatletycznej węgorzewskiej kuźni talentów” osiągali przecież i ciągle osiągają sukcesy w tej dziedzinie, a także rozwijają sportowe talenty w szkołach o profilu sportowym. Wśród nich: Hubert Dunin-Borkowski — AWF Gdańsk, Izabela Mendyk — Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Warszawie (w 2015r. 6 miejsce w rzucie dyskiem w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, trzykrotna brązowa medalistka Mistrzostw Polski: Słubice 2012, Radom 2013, Wrocław 2014), Jakub Moskal — Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku (w 2015r. 5 miejsce w skoku wzwyż Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych). Ponadto drużyna piłki ręcznej chłopców, którą trenował Krystian grała na bardzo wysokim poziomie i niejednokrotnie wygrywała ze starszymi zawodnikami.

Żeby osiągnąć sukces potrzeba nie tylko talentu, ale przede wszystkim tytanicznej wręcz pracy i wytrwałości — mówi Krystian Paluch. — Młodzież woli dzisiaj siedzieć przed komputerem czy telewizorem. Tacy młodzi jak Klaudia, Szymon czy inni są wzorem, że warto pracować i inwestować w swój rozwój, by osiągać sukcesy. Okazuje się, że nie trzeba być z wielkiego miasta, żeby być mistrzem czy vice mistrzem Polski. Żeby odkrywać i rozwijać takie talenty pracujemy już z dziećmi 6-cio i 7-mio letnimi. Zgodnie ze starym przysłowiem „czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał”. Zapraszam wszystkich odważnych i mniej odważnych. Każdy może spróbować! Wystarczy tylko do mnie podejść, porozmawiać i będziemy działać. Jednocześnie chcę podziękować wszystkim, którzy nam pomagają. Bez wsparcia rodziców, sponsorów i wielu życzliwych ludzi takie sukcesy nie byłyby możliwe.

Klaudii i Szymonowi serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Krystianowi Paluchowi życzymy natomiast cierpliwości i wytrwałości w szlifowaniu naszych diamentów z „lekkoatletycznej węgorzewskiej kuźni talentów”.
RCh.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gimnazjum

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. agatajas #1913525 | 36.71.*.* 22 sty 2016 21:48

  Gratulacje dla młodzików i czekamy teraz na rezultaty z zwodów mistrzostw polski w Wrocław, sama kiedyś byłam lekkoatletką a teraz pracuje jako nauczyciel w szkole Preply http://preply.com/pl/wroclaw/oferty-prac y-dla-nauczycieli-języka-polskiego

  odpowiedz na ten komentarz

 2. 6#6#6 #1843355 | 80.50.*.* 27 paź 2015 07:54

  Gratulacja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #1824984 | 81.190.*.* 29 wrz 2015 13:13

  Czapki z głów i tyle...gratulacje młodzi Przyjaciele , gratulacje Panie Trenerze..

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5