Bezpieczeństwo to dziś priorytet dla Europy. Rozpoczęło się spotkanie premiera Tuska z szefem NATO i premierem Wielkiej Brytanii

2024-04-23 15:27:58(ost. akt: 2024-04-23 15:28:40)

Autor zdjęcia: PAP

Spotkanie premiera Donalda Tuska z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem rozpoczęło się we wtorek od oficjalnego powitania w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
Szef rządu zamieścił zdjęcie ze spotkania na platformie X. "Wspólnie z Rishim Sunakiem i Jensem Stoltenbergiem potwierdzamy, że bezpieczeństwo to dziś priorytet dla Europy" - napisał Tusk.

Po wizycie w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie zaplanowano krótkie spotkanie z brytyjskimi żołnierzami, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma odbyć się spotkanie szefów rządów Polski i Wielkiej Brytanii, po którym zapowiedziano oświadczenie dla mediów.

Premier Wielkiej Brytanii - jak zapowiedział w poniedziałek w komunikacie brytyjski rząd - ma ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który będzie miał wartość 500 mln funtów. Jak podkreślono, to największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy. Dodano, że dodatkowe fundusze zwiększą wartość brytyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy do 3 mld funtów w tym roku finansowym i mają zostać wykorzystane do szybkiego dostarczenia pilnie potrzebnej amunicji, obrony powietrznej, dronów i wsparcia inżynieryjnego.

Ponadto, aby ożywić handel i wesprzeć brytyjskie firmy chcące inwestować w Polsce, szef brytyjskiego rządu ma ogłosić potrojenie funduszy dostępnych w ramach UK Export Finance, brytyjskiego mechanizmu wsparcia eksportu - z 5 milionów do 15 milionów funtów.

Premier Tusk zapowiadając w poniedziałek wizytę szefa NATO i premiera Sunaka, powiedział, że to dalszy ciąg jego misji rozbudowywania pozycji Polski w kwestii polityki bezpieczeństwa. "Bardzo mi na tym zależy, żeby sojusznicy, szczególnie ci, z którymi praktycznie pracujemy, to są właśnie Brytyjczycy, Skandynawowie, państwa naszego regionu, żeby ta współpraca była coraz lepiej koordynowana" - podkreślił.

Dodał, że objawia się to choćby w takich projektach jak tzw. żelazna kopuła, w związku z którą trzeba wykonać - jak powiedział - "gigantyczną i błyskawiczną pracę" w celu skoordynowania czasem sprzecznych interesów biznesowych czy politycznych różnych krajów. "Oczywiście bezpieczeństwo Polski jest w centrum mojego zainteresowania" - zaznaczył Tusk.

W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki spotkają się we wtorek także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Grant Shapps, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii. Mają rozmawiać o bieżącej sytuacji międzynarodowej, współpracy militarnej oraz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy.

Ministerstwo Obrony Narodowej przypomniało we wtorkowym komunikacie, że Wielka Brytania jest jednym z kluczowych partnerów Polski w dziedzinie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Brytyjskie technologie obronne wykorzystywane m.in. w polskich systemach przeciwlotniczych krótkiego zasięgu "Mała Narew" uzbrojone w wyspiarskie pociski rakietowe CAMM oraz przy budowie polskich fregat Miecznik.

Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii dotyczy także inicjatywy w obszarze wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - programie DIAMOND. "W ramach wsparcia militarnego w Polsce stacjonuje brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre, który został rozlokowany w celu wzmocnienia sojuszniczej obrony powietrznej. Komponent brytyjski jest także ważnym elementem wzmocnienia wschodniej flanki NATO w ramach batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim" - podało we wtorek MON. (PAP)


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5