Czterolecie Skarbca Mazurskiego - najlepszy czas na rozwinięcie skrzydeł

2024-03-07 12:00:00(ost. akt: 2024-03-07 12:09:55)

Autor zdjęcia: Arch. Skarbiec Mazurski

Założyliśmy fundację z potrzeby serca, ale też z potrzeby stworzenia czegoś dobrego dla naszego miasta, co może być marką Węgorzewa i regionu. Podeszliśmy do tego z otwartym sercem, z odwagą i ciekawością, jak udźwignąć w dzisiejszym, skomercjalizowanym świecie, coś, co nie jest ani popularne, ani dochodowe, a jednak potrzebne - tłumaczy zarząd Fundacji Skarbiec Mazurski w Węgorzewie.
Fundacja 27 lutego 2024 r. rozpoczęła czwarty rok działalności. Jest to dla nas ważny czas. Mamy za sobą spore sukcesy, a przed nami dużo działań i chyba najlepszy czas na rozwinięcie skrzydeł.
Jednym z podstawowych założeń było stworzenie w naszym mieście miejsca dla rękodzielników, którzy nie mają gdzie sprzedawać swoich prac i często utrzymują się z tego, co wytworzą. Lokalni twórcy z radością przyjęli nasze działanie, ponieważ nikt inny nie zaoferował wówczas w mieście takiej pomocy uzdolnionym ludziom, którzy są chlubą i ważną wizytówką naszego regionu.


Dziś rękodzielnicy od 4 lat nieodpłatnie wystawiają w Skarbcu Mazurskim swoje dzieła. Ich prace zdobią domy i instytucje nie tylko w Polsce, Europie, ale też za oceanem. To jest nasz ogromny sukces. W najtrudniejszym okresie pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, fatalnej sytuacji makroekonomicznej w Polsce i na świecie, wypracowaliśmy dla nich prawie pół miliona złotych.
Od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymaliśmy certyfikat „Zakup Prospołeczny”, wyróżniający nas, jako przedsiębiorstwo społeczne, które daje możliwość realizacji pasji i szansę na pozyskanie dodatkowych środków do życia osobom, które tego bardzo potrzebują.


Naszą działalność rozpoczęliśmy przy wsparciu finansowym Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu, za pośrednictwem Stowarzyszenia Adelfi z Ełku. Od prawie 3 lat jesteśmy przedsiębiorstwem społecznym, zajmującym się kulturą i sztuką, utrzymującym się w znakomitej większości nakładem własnych, wypracowanych środków i własnej pracy. Budujące dla nas jest, kiedy spotykamy się ze stwierdzeniem, że staliśmy się wzorem do naśladowania i inspiracją w oczach podobnie myślących ludzi z niedalekich miejscowości, gmin czy instytucji.


Kolejnym ważnym dla nas przedsięwzięciem było podjęcie działań na rzecz promocji naszego regionu. Zaczęliśmy od produkcji regionalnych koszulek z motywami mazurskimi i pamiątek. Zobaczyliśmy ogromną potrzebę identyfikowania się z miejscem, w którym żyjemy i mieszkamy.
To w Skarbcu Mazurskim powstało między innymi jubileuszowe logo “450 lat Węgorzewa”.


Naszą ścieżkę wyznaczyli też goście odwiedzający nasz region. Ich potrzeba poznania Mazur Północnych, niejako wymusiła na nas utworzenie Społecznej Informacji Turystycznej. Społecznej, bo prowadzonej z pasji, z wykorzystaniem naszej wiedzy - przewodników turystycznych i regionalistów, jako własne, nie wspomagane finansowo przez nikogo działanie.

W Skarbcu Mazurskim turyści dostają mapy, kompleksowe informacje krajoznawcze i wskazówki gdzie dobrze zjeść, co zwiedzić, gdzie warto wybrać się rowerem, kajakiem czy pieszo. Otrzymują u nas serdeczność i życzliwość, żegnając nas uśmiechem, ciepłym słowem i racząc nas dobrą opinią we wszechobecnym internecie. Wysoka ocena w Google nie jest przypadkowa i zdecydowanie wyróżnia nas na lokalnej arenie. Drużyna Skarbca wciąż podnosi swoje kwalifikacje: uczestniczymy w dwuletnim cyklu szkoleń Krajoznawca Mazurski dla przewodników, regionalistów i pasjonatów Mazur, organizowanym przez Fundację Wsparcia Nauki i Biznesu w Ełku.


Rozpoczęliśmy produkcję autorskiego cyklu filmowych wycieczek wirtualnych z przewodnikami, pn. „Z góry na Mazury, miejsca których nie znacie”. Obecnie dostępnych jest na naszym kanale Youtube Skarbiec Mazurski pięć wycieczek, które zostały zrealizowane jako zadanie współfinansowane przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Wyprodukowaliśmy również serię 10 filmów promujących Powiat Węgorzewski (Gminy Węgorzewo, Budry i Pozezdrze) oraz film dokumentujący prestiżowy Rajd Konny Sztynorcka Stadnina Hrabiego Lehndorffa we współpracy ze stowarzyszeniem Lehndorff-Gesellschaft Steinort (na zlecenie Związku Stowarzyszeń LGD9). Nasze realizacje zostały docenione, co daje nam poczucie dobrze wykonanej pracy i potrzeby jej kontynuowania.


W najbliższym czasie ukaże się też przygotowany przez nas jubileuszowy album z okazji 25-lecia Powiatu Giżyckiego.
Wydawnictwo, którym się staliśmy, to efekt i potrzeba zostawienia po sobie namacalnego śladu przez zapisanie historii. Nakładem naszej pracy ukazały się do tej pory: książka Wiesławy Nawojczyk „Węgorzewo – kultura i ludzie 1945-2000”, Informator Turystyczny Powiatu Węgorzewskiego (na zlecenie LGD9) oraz miniprzewodnik „Z góry na Mazury, miejsca których nie znacie”, będący drukowanym uzupełnieniem naszych produkcji filmowych. Wydaliśmy również, adresowaną do włóczkowych pasjonatów, książkę “Szydełkowe Słodziaki” autorstwa Elżbiety Kina. Książka jest zbiorem wzorów pięknych szydełkowych maskotek autorki.


Obecnie w intensywnym przygotowaniu znajduje się “Kalejdoskop Warmii i Mazur” autorstwa Ryszarda Karuzo. W niedługim czasie planujemy również wydanie wielopokoleniowej sagi węgorzewskiej rodziny herbowej oraz cykl reportaży z Mazur Północnych.
Naszych działań jest znacznie więcej niż może pomieścić ten artykuł. Kilka z nich to: kreatywne zajęcia popołudniowe dla dzieci, warsztaty tematyczne dla dzieci i dorosłych, jedyny w mieście punkt księgarniany, gdzie można kupić (ale też czytać) książki i publikacje dotyczące naszego regionu oraz społeczny cykl spotkań i wywiadów z ludźmi, którzy przyczynili się do budowania historii Warmii i Mazur.


Z wielu rozmów przeprowadzonych z odwiedzającymi Skarbiec Mazurski twórcami i gośćmi wiemy, że jesteśmy potrzebni na mapie Węgorzewa. Dzięki nim, dzięki Państwu - rozumiemy wartość naszej pracy. Czujemy wsparcie, które do nas trafia w różnej postaci - zaufania, dobrych słów, a nawet zadań do wykonania. Każde z nich pozwala nam utrzymać społeczną galerię rękodzieła, informację turystyczną, promocję regionu, miejsce do inspiracji regionalną sztuką i historią, księgarnię i wydawnictwo. Dziękujemy i prosimy, powiedzcie o nas dalej. W dzisiejszym świecie trudno jest o wsparcie wartościowych, niekomercyjnych działań. Nie wiemy, czy uda się utrzymać ten punkt na mapie Węgorzewa. Działamy i walczymy, pomimo różnych przeciwności losu w skali globalnej i lokalnej.

Wszystkie działania Fundacji Skarbiec Mazurski realizujemy osobiście w takim oto gronie:
Olga - licencjonowany pilot turystyczny i warmińsko-mazurski przewodnik PTTK, anglistka, tłumaczka, marketing, teksty, administracja i księgowość, człowiek lasu, zawsze poza ramami działania.
Aga - regionalistka, redaktorka tekstów, reportażystka, obsługa galerii stacjonarnej i online, pierwsza na linii frontu kontaktu ze światem, i szereg innych ważnych rzeczy.
Rafał - fotografia, filmowanie, projektowanie graficzne, realizacja www, kompozytor muzyki, inicjator trudnych rozmów, poszukiwacz optymalnych rozwiązań.

Zarząd Fundacji Skarbiec Mazurski:
Olga Jasionowska
Rafał Buczek
Agnieszka Orłowska


Fot.
Ludzie fundacji: Olga Jasionowska, Rafał Buczek, Agnieszka Orłowska
Fot. Arch. Fundacji Skarbiec Mazurski

Fot.
Nakładem fundacji ukazała się książka Wiesławy Nawojczyk „Węgorzewo – kultura i ludzie 1945-2000”
Fot. Arch. Fundacji Skarbiec Mazurski


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5