Tajemnica buczynowych kręgów

2017-10-18 19:00:00 (ost. akt: 2017-10-18 15:36:06)

MAZURSKIE TAJEMNICE\\\ Jest już nowy odcinek Mazurskich Tajemnic. Tym razem przenosimy się do miejscowości Napiwoda, jednej z ważniejszych historycznie osad leśnych Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Tajemnica buczynowych kręgów
Niewielka miejscowość Napiwoda, leżąca na północ od Nidzicy, to jedna z ważniejszych historycznie osad leśnych Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, będącej niegdyś terenem królewskich polowań. Lasy, rozpościerające się tuż za miejscowością, po dziś dzień kryją zarówno wiele pięknych miejsc, które cieszą oko każdego wędrowca, jak i kilka tajemnic z zamierzchłej przeszłości.

Jednym z ciekawszych obszarów Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej jest fragment lasu, w którym na przestrzeni kilku hektarów rosną potężne, posadzone w dużych kręgach, stare buki, których średnica waha się od dziesięciu do dwudziestu, a nawet więcej metrów.

Stojąc pośrodku takiego kręgu, fantazja człowieka zapalonego poznawaniem historii swojego regionu, biegnie w kierunku pogańskich plemion, świętych drzew, tajemnych rytuałów bądź innych, mniej lub bardziej fantastycznych wytłumaczeń tego zjawiska.

Tymczasem odpowiedź jest najprawdopodobniej bliższa czasom współczesnym i prowadzi do niemieckich leśników, którzy w tym terenie musieli prowadzić jakieś eksperymenty związane ze zwiększeniem wydajności uprawy leśnej lub próbą wprowadzenia na te tereny nowych gatunków roślin, które normalnie nie występowały w tym regionie.

Świadczy o tym fakt, że w oddziałach lasu, sąsiadujących z buczynowymi kręgami, znajdziemy krzewy i drzewa, których nie spotkamy normalnie w mazurskich lasach. Aby z Napiwody dotrzeć w opisywane miejsca, trzeba pokonać dwa pasma gór, które w tym miejscu pozostawił lodowiec. Pierwsze z nich to Stobaberge – pasmo górskie rozpościerające się tuż za Napiwodą.

Stojąc na nieczynnym przejeździe kolejowym w Napiwodzie, łatwo zauważyć, że ściana lasu za miejscowością szybko rośnie w górę. Wędrując wzdłuż torów prowadzących do Wielbarka i dalej, do Szczytna, szybko można dostać się na pierwsze wzniesienie tego pasma. Na szczycie pagórka, sięgającego ponad 200 metrów ponad poziom morza, znać jeszcze ślady fortyfikacji z czasów bitwy pod Tannenbergiem, bądź innych wojen, jakie przetoczyły się przez ten teren.

Drugie pasmo to Góry Wołowe – raj dla wszystkich, którzy lubią ostrzejszą jazdę na rowerze. W bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianych pagórków znajduje się również polana po dawnej leśniczówce Wolisko, przy której w czasie bitwy tannenberskiej zginął szef sztabu XV Korpusu rosyjskiego gen. Martosa – gen. Nikołaj Iwanowicz Maczugowski.

Jego grób znajduje się po dziś dzień przy torach blisko ruin dawnej osady leśnej, interpretowanej przez wielu jako leśniczówka Wolisko. Jednak wnikliwa analiza mapy z 1914 roku prowadzi nas na śródleśną polanę, położoną w znacznej odległości od torów, na której w czasach, kiedy walczyli tu z sobą żołnierze pruscy i carscy, stała leśniczówka Wolisko.

Z tych prostych faktów łatwo wysnuć wniosek, że rację mają ci badacze bitwy tannenberskiej, którzy twierdzą, że Maczugowski poległ w innym miejscu niż został pochowany (grób, w którym złożono jego ciało, ma zatem wymiar bardziej symboliczny).

Jak twierdzą jeszcze inni, w miejscu, gdzie dziś stoi prawosławny krzyż, polegli kozacy z ochrony Martosa, a ciało Maczugowskiego i kilku innych żołnierzy przywieziono i złożono z honorami już po bitwie. Te i inne mazurskie historie można zobaczyć w najnowszym odcinku Mazurskich Tajemnic. Zapraszamy do oglądania i współtworzenia tej interaktywnej kroniki naszego regionu.

ks. Przemek Kawa KaweckiPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (4)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warsz1417 #2360660 | 88.156.*.* 27 paź 2017 09:28

  Nie zgadzam się z oceną, że to co wydarzyło się 100 lat temu to zamierzchła przeszłość! Zamierzchła przeszłość, to co najmniej to, co działo się wcześniej niż 1000 lat temu! Artykuł, a może tylko to zdanie pisał jakiś małolat, dla którego to co wydarzyło się przed jego urodzeniem to już zamierzchła przeszłość!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. dago2 #2354198 | 94.254.*.* 19 paź 2017 11:13

  Jak zawsze super relacja. Gratuluję.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Lubię takie historie i opowieści #2353804 | 88.156.*.* 18 paź 2017 20:01

  powinno być tego zdecydowanie więcej. Oczywiście historię prawdziwą, a nie przemilczaną bo politycznie lepiej wygląda, albo przebarwioną żeby było ciekawiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)