Bitwa u źródeł Łyny

2017-02-07 19:00:00 (ost. akt: 2017-02-07 15:01:21)

,,Pamięć buduje tożsamość. Tannenberg 1914" to 8. odcinkowy serial dokumentalny w reżyserii Przemka "Kawy" Kaweckiego. Seria pokazów premierowych odbywała się miejscowościach związanych z bitwą. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w prezentacjach. Pierwszy odcinek pt. ,,Bitwa u źródeł Łyny" można już obejrzeć w internecie!

Bitwa u źródeł Łyny
Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu – bitwa pod Tannenbergiem. Początek bitwy miał miejsce 23 sierpnia w okolicach wsi Łyna, Orłowo i Frąknowo, gdzie doszło do zaciętych walk między wojskami pruskimi i rosyjskimi. W potyczkach trwających wiele godzin obie strony poniosły ogromne straty.

Pierwszy odcinek filmu: ,,TANNENBERG 1914 pt. Bitwa u źródeł Łyny" - opowiada o tych gorących, sierpniowych wydarzeniach. Bitwa pod Tannebergiem jest przedmiotem ciągłych badań, obfituje w wiele zagadek i tajemnic m.in. jedną z wielkich niewiadomych są okoliczności śmierci głównodowodzącego 2 Armią Rosyjską – Armią Narew - generała Samsonowa.

Bitwa ta rozpala również fantazję poszukiwaczy skarbów, którzy poszukują od wielu lat słynnego skarbu generała Samsonowa. Współcześnie, namacalnym śladem bitwy pod Tannenbrgiem są stare wojskowe cmentarze i mogiły porozrzucane po całym obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.

Bitwa ta, jest o tyle istotna dla tożsamości narodowej Polaków, że po obu stronach frontu walczyli Polacy, bijący się często w przekonaniu, że dzięki ich zaangażowaniu zaborcy obdarzą większymi przywilejami naród polski. W serialu TANNENBERG 1914 - przewodnikami po polach bitewnych są regionaliści, pasjonaci historii, poszukiwacze skarbów, członkowie stowarzyszeń, które prowadzą prace poszukiwawcze i archeologiczne na obszarze południowych Mazur.

Osoby te są zwykle w swoich środowiskach swoistymi animatorami kultury i propagatorami wiedzy na temat lokalnej historii. Zdjęcia do filmu realizowane były w oryginalnych miejscach potyczek i wydarzeń z okresu I wojny światowej. Oprócz wymiaru edukacyjnego, film promuje również piękno i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (11)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. C#@12yt #2177437 | 94.254.*.* 8 lut 2017 15:13

  Z zaciekawieniem obejrzałem odcinek. Gratuluję autorowi pomysłu. Historia jest ciekawa a szczególnie ciekawa i skomplikowana Warmii i Mazur. Jedynie zraził mnie komentarz pana Nowosielskiego dotyczący stosunku sił nacierających Rosjan do Niemców przedstawiony jako 3 lub 4 do 1 na korzyść nacierających Rosjan przedstawiony jako miażdżąca przewaga /prostacka nie szanująca życia żołnierzy strona rosyjska i finezyjna ucywilizowana niemiecka/ Rosjan. Takie to modne w obecnych czasach ! Nawet amator historyk winien kierować się prawdą opartą na rzetelnej wiedzy. Otóż taka przewaga w natarciu jest konieczna i obowiązkowa w przypadku natarcia. Zapewnienie trzech nacierających na jednego broniącego to wręcz obowiązek każdego dowódcy i minimum w zależności od warunków terenowych. Często wymagane jest więcej np w walkach w mieście ten stosunek to minimum 7 na jednego broniącego. Wynika to z doświadczenia z walk że zawsze ginie więcej nacierających i zawarte jest w każdym regulaminie walk piechoty a każdy żołnierz na placu taktycznym jest tego uczony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Hrabia #2177061 | 46.77.*.* 8 lut 2017 08:32

  Gdzie obejrzę kolejne odcinki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. JOJO #2177056 | 46.112.*.* 8 lut 2017 08:25

  Zapał godny lepszej sprawy..........Czyją tożsamość zbudujemy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ewa #2176995 | 94.254.*.* 8 lut 2017 00:09

  bajdurzenie i naśladuje Wołoszańskiego, czy oni wszyscy tak mają.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Fan:) #2176941 | 81.88.*.* 7 lut 2017 22:02

   Bardzo dobrze zrobiony film obejrzałem już drugi odcinek i czekam na następne:)sentyment do terenów i zainteresowanie do historii mazur sprawiają ze z zaciekawieniem oglądam ten dokument:)brawo!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)