Cmentarz zachowany w stanie szczątkowym, zachował się tylko krzyż. Na cmentarz przeniesiono kamień poświęcony poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom 18. poznańskiego pułku piechoty oraz częściowo zachowany pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, którzy zginęli w tejże wojnie.
Położony przy dzisiejszej ulicy Chrobrego, nad brzegiem jeziora Sajmino, cmentarz, powstał przy szpitalu wojskowym. Pochowano na nim 254 żołnierzy armii niemieckiej, zmarłych w latach 1914-1918 oraz 5 żołnierzy armii rosyjskiej i 1 żołnierza rumuńskiego. Już po 1918 roku pochawano tam też ponad 20 weteranów. Obecnie z dawnego cmentarza nic się nie zachowało, za wyjątkiem prawie 15-metrowego krzyża.
Na cmentarz przeniesiono stojący pierwotnie przy zbiegu Mickiewicza i Olsztyńskiej kamień (1923) upamiętniający żołnierzy 18. (1. poznańskiego) pułku piechoty im. von Grolmana. Pułk stacjonował w Ostródzie od 1890 roku. Potocznie Niemcy nazywali go "Kaczmareks" z uwagi na dużą liczbę żołnierzy o tym nazwisku.
Stoi tam również zachowany fragment pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, poległym w czasie I wojny światowej, który niegdyś stał na obecnym Placu Jana Pawła II.
Cmentarz w 1988 roku wpisano do rejestru zabytków.
Igor Hrywna
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez