Cmentarz wojenny w Ostródzie

2016-01-17 22:16:05 (ost. akt: 2016-01-17 22:20:00)

Cmentarz zachowany w stanie szczątkowym, zachował się tylko krzyż. Na cmentarz przeniesiono kamień poświęcony poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom 18. poznańskiego pułku piechoty oraz częściowo zachowany pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, którzy zginęli w tejże wojnie.

Cmentarz wojenny w Ostródzie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Położony przy dzisiejszej ulicy Chrobrego, nad brzegiem jeziora Sajmino, cmentarz, powstał przy szpitalu wojskowym. Pochowano na nim 254 żołnierzy armii niemieckiej, zmarłych w latach 1914-1918 oraz 5 żołnierzy armii rosyjskiej i 1 żołnierza rumuńskiego. Już po 1918 roku pochawano tam też ponad 20 weteranów. Obecnie z dawnego cmentarza nic się nie zachowało, za wyjątkiem prawie 15-metrowego krzyża.

Na cmentarz przeniesiono stojący pierwotnie przy zbiegu Mickiewicza i Olsztyńskiej kamień (1923) upamiętniający żołnierzy 18. (1. poznańskiego) pułku piechoty im. von Grolmana. Pułk stacjonował w Ostródzie od 1890 roku. Potocznie Niemcy nazywali go "Kaczmareks" z uwagi na dużą liczbę żołnierzy o tym nazwisku.

Stoi tam również zachowany fragment pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, poległym w czasie I wojny światowej, który niegdyś stał na obecnym Placu Jana Pawła II.

Cmentarz w 1988 roku wpisano do rejestru zabytków.

Igor Hrywna

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna