Idzbark: pomnik poległych i resztki cmentarza ewangelickiego

2015-07-22 16:00:39 (ost. akt: 2015-07-22 16:56:03)

Szukając informacji o podsotródzkim Idzbarku trafiłem na dość niecodzienny wpis na jednym z serwisów informujący, że stojąca wsi odnowiona tablica z 1922 roku jest poświęcona "mieszkańcom Idzbarka, którzy polegli w latach 1914-1918, broniąc swojej wioski przed niemieckim okupantem".

Idzbark: pomnik poległych i resztki cmentarza ewangelickiego

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Idzbark (niem. Hirschberg) leży 7 kilometrów na południowy zachód od Ostródy. Wieś założona w 1327 roku, zasiedlona przez polskich i niemieckich osadników. Jeszcze w XVII wieku co trzecia msza była odprawiana po polsku.

Pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy zginęli w czasie I wojny światowej stoi obok kościoła, w centrum wsi. W 1997 roku odnowili go byli mieszkańcy Hirschberga. Pod pomnikiem umieszczono tablicę z polskim tłumaczeniem:

"Składając hołd pamięci mieszkańcom Idzbarka poległym w latach 1914-1918, modlimy się za Nich i wspominamy Ich. Żyjący w rozproszeniu, byli mieszkańcy Idzbarka, którzy odnowili tablicę ufundowaną w 1922 roku. Maj 1997 rok"

Około 60 nazwisk poległych ma polskie pochodzenie ( np. Karl Krakowski czy Paul Naguschewski).

Szukając informacji o Idzbarku trafiłem na dość niecodzienny wpis na jednym z serwisów informujący, że tablica jest poświęcona "mieszkańcom Idzbarka, którzy polegli w latach 1914-1918, broniąc swojej wioski przed niemieckim okupantem".

We wsi zachowały się resztki starego cmentarza ewangelickiego (droga z Idzbarka prowadząca do krajowej "siódemki". Zachowały się na nim 3 w miarę czytelne nagrobki. W maju 2000 roku postawiono tam dwujęzyczny pomnik poświęcony mieszkańcom Idzbarka, którzy " w drugiej wojnie światowej stracili swoje życie i swoją ojczyznę".

zdjęcia: lipiec 2015

Igor Hrywna

Inne pomniki poległych: kliknij tutajPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna