Bitwa pod Tannenbergiem z afrykańskim akcentem

2015-04-08 16:00:06 (ost. akt: 2015-06-13 15:11:54)

To już pewne! 1 sierpnia na szkotowskich polach w 101 rocznicę bitwy pod Tannebergiem zagrzmią działa. Organizatorzy zapewniają jednak, że będzie inaczej niż w ubiegłym roku. - Na pewno będziecie zaskoczeni - mówi Krzysztof Bucholski, współorganizator.

Bitwa pod Tannenbergiem z afrykańskim akcentem

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

- Mimo iż bitwa pod Tannenbergiem toczyła się na naszych ziemiach, to od zawsze mieliśmy kompleks na tym punkcie. W końcu była to wojna naszych zaborców, ale zarówno w niemieckiej jak i rosyjskiej armii byli Polacy. I właśnie ich pamięć chcemy uczcić - wyjaśnia Krzysztof Bucholski. Zaznacza, że o Tannenbergu wie cały świat. Mówi się o nim na wszystkich uczelniach wojskowych na całym świecie.

Z afrykańskim akcentem

Krzysztof Bucholski przyznaje, że nie spodziewali się takiego sukcesu ubiegłorocznej bitwy. - Wieść o niej rozeszła się po całym święcie. Informacje o tym wydarzeniu można było znaleźć na wielu anglojęzycznych stronach. Dotarła nawet do Peru czy Brazylii - wyjaśnia. Dodaje, że mimo ubiegłorocznych problemów organizacyjnych ponownie zamierzają podjąć wyzwanie. - Zainteresowanie jest ogromne. Zgłaszają się do nas rekonstruktorzy z całego świata, w tym Australii - mówi. Zaznacza, że nie będzie to jednak taka sama "impreza". Kluczem oczywiście będzie bitwa pod Tannenbergiem, ale to nie wszystko. - W tym roku pokażemy jak wielka bitwa wyglądała na innych frontach. Nie zabraknie również akcentów egzotycznych - mówi Bucholski. Swój udział w inscenizacji zapowiedzieli już misjonarze z Afryki. - Będziemy również gościć zespół muzyczny z Ghany - dodaje. Organizatorzy zamierzają stworzyć małe muzeum i przedstawić afrykańską kulturę.

Impreza dla całej rodziny

Kulminacją tegorocznej imprezy będzie sobota i inscenizacja wielkiej bitwy. Ale to nie wszystko. - Całą dekorację i oprawę będziemy przygotowywać już od początku tygodnia. Mamy już kilka pomysłów, więc ci którzy nas odwiedzili w ubiegłym roku na pewno nie będą się nudzić - zapewnia Krzysztof Bucholski. Dodaje, że jego marzeniem byłby udział w bitwie latającej maszyny, ale czy fundusze na to pozwolą... nie wiadomo. - Na razie jesteśmy w trakcie szukania sponsorów - dodaje. Po sobotniej bitwie rekonstruktorzy nie rozjadą się jednak do domów. - Na niedzielę zaproponowaliśmy piknik rodzinny. Każdy będzie mógł postrzelać, przebrać się w strój z epoki czy spróbować żołnierskiego jadła. Atrakcji na pewno nie zabraknie - zapewnia. Osoby, którym to nie wystarcza zachęca do udziału w inscenizacji bitwy. - Ludność cywilna urozmaica widowisko, więc jeśli tylko ktoś ma na to ochotę, zapraszamy - mówi.


- Bitwa pod Tannnenbergiem to ogromna szansa promocji naszej gminy. Jesteśmy już znani w powiecie i województwie, a dzięki temu wydarzeniu mówi o nas cała Polska, a nawet świat. Poza tym widzę w tym przedsięwzięciu szansę stworzenia nowych miejsc pracy. Przyjeżdżający do nas turyści mogą być potencjalnymi inwestorami, którzy zechcą u nas zostać na dłużej - mówi wójt gminy Kozłowo, Jacek Jankowski.


Komentarze (6)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wiedzący #1710512 | 37.8.*.* 11 kwi 2015 20:48

  Fundacja FREESPIRIT została założona przez mamę polskiej podróżniczki Kingi Choszcz która zmarła nagle na malarię w Ghanie kilka lat temu. Zespół taneczno-muzyczny z Ghany to uzdolnione dzieci z biednych rodzin w wieku od kilku do kilkunastu lat które zostały zaproszone przez wiele miast w Polsce min. do Gdańska, Warszawy, Olsztyna do zaprezentowania swoich wyjątkowych uzdolnień. Będzie to już kolejny pobyt w Polsce. Zespół koncertuje bezpłatnie i prowadzi zbiórkę na działalność statutową Fundacji i pomoc najuboższym. Fundacja Dzieci Afryki również objęła swoją pomocą całą trasę koncertową zespołu FREESPIRIT. Po raz pierwszy w historii społeczność wiejska ma możliwość poznania kultury Afryki i przeprowadzić animację społeczną z uzdolnionymi dziećmi z naszych okolic. Władze Gminy Kozłowo zachowały wysoki poziom zrozumienia i wrażliwości społecznej dla potrzebujących w Afryce i uatrakcyjnienia naszym dzieciom możlowości poznawczych świata i innych kultur.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Walkir #1710282 | 2.99.*.* 11 kwi 2015 13:37

  Zapraszając zespół z Ghany miejmy na uwadze fakt, że zespół z Afryki czeka tylko i wyłącznie na wizę do UE. Powinniśmy przestać ekscytować się egzotycznymi "pseudozespołami" i bardziej odpowiedzialnie podchodzić do zapraszania tego typu gości. Kraje UE wielokrkotnie zgłaszały skargi na Polskę, iż ta zbyt łatwo wydaje wizy wjazdowe. Pseudoartyści, pseudosportowcy po chwilowym pobycie w Polsce wyjeżdżają do zachodnich krajów europejskich i powiększają grona nielegalnych emigrantów. Więcej rozsądku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wala #1709321 | 46.77.*.* 9 kwi 2015 22:31

   piękna górka, wspaniali ludzie, niesamowita rekonstrukcja, w koncu jest jakaś atrakcja nad moimi kochanymi Kownatkami, bo te plażowe tańce ludowe to nie atrakcja dla turystów, nie zmarnujcie tego!!!

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Czerwony #1709311 | 77.114.*.* 9 kwi 2015 22:18

   Powinien być stworzony sytem dróg dojazdowych. Dlaczego gmina już teraz nic nie robi z utrzymaniem dróg w Szkotowie? Impreza fajna, moi znajomi nawet na Śląsku dowiedzieli się co to Szkotowo z internetu. Przyjadą z drugiego końca Polski a utkną w Szkotowie...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. mieszkaniec Szkotowa #1708538 | 37.152.*.* 9 kwi 2015 06:36

   należy mieć tylko nadzieję, że inaczej jak w zeszłym roku będzie rozwiązana sprawa komunikacji z mieszkańcami, zamykanie - otwieranie prywatnych dróg bez zgody właścicieli itd. Fajnie, że jest ta inscenizacja ale proszę nie zapominajcie, że tutaj na co dzień mieszkają ludzie.

   odpowiedz na ten komentarz