Cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej w Węgorzewie

2015-03-16 13:43:34 (ost. akt: 2015-03-16 14:39:23)

Na tym cmentarzu leżą zgodnie obok siebie żołnierze, którzy za życia strzelali do siebie na frontach I wojny światowej. Warto wybrać się tam na spacer. Ze wzgórza, na którym cmentarz założono, rozciąga się wspaniały widok na jezioro Święcajty.

Cmentarz jest zabytkiem chronionym prawem

Cmentarz jest zabytkiem chronionym prawem

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Węgorzewo czyli ówczesny Angerburg (po litewsku lUngura) Rosjnie zajęli jeszcze w sierpniu 1914 roku. Po klęsce armii rosyjskiej pod Tannenbergiem odziały niemieckie przeszły do kontrofensywy i między 8 a 15 września 1914 roku wyparły Rosjan z obszaru jezior mazurskich. Węgorzewo Rosjanie oddali 10 września. W listopadzie oddziały rosyjskie ponownie zagroziły miastu. W lutym 1915 roku Niemcy ostatecznie wyparli Rosjan na wschód.

Leżące kilka kilometrów od centrum Węgorzewa Ogonki (niem. Ogonken) mocno ucierpiały w czasie działań wojennych. Cmentarz leży w połowie drogi pomiedzy Węgorzewem i Ogonkami.

Cmentarz powstał w 1917 roku. Leży na wysokiej skarpie. Ma powierzchnię 3,5 tysiąca m kw. Pochowano na nim 344 żołnierzy niemieckich i 234 żołnierzy rosyjskich.

Na podwyższonym tarasie w samym centrum cmentarza znajduje się wysoki drewniany krzyż, który ufundowała rodzina Lehndorff. Nieopodal znajduje się pomnik z inskrypcją w języku niemieckim.

Z cmentarza rozciąga się piękny widok na jezioro Święcajty.

Inne cmentarze wojenne: kliknij tutaj