Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Wilczętach

2015-02-10 15:36:05 (ost. akt: 2015-02-10 15:54:46)

Pomnik w Wilczętach to jedyny tak dobrze zachowany monument w powiecie braniewskim. Nie ma w sobie co prawda takiego uroku jak płyta z Ławek czy resztki pomnika z Osetnika, ale zasługuje na obejrzenie już przez sam fakt, że ocalał do naszych czasów.

Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Wilczętach

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Taki pomnik stawiano w latach 20tych w każdej większej wsi w Prusach Wschodnich. Z jednej strony były wyrazem pamięci, z drugiej miały wzmacniać poczucie niemieckiego patriotyzmu. Stąd po wojnie z reguły zostały zniszczone.

Czasem jednak nowi mieszkańcy "przystosowywali" je do swoich potrzeb. Tak stało się w pobliskim Długoborze, gdzie pomnik poległych przebudowano na kaplicę. I po pomniku poległych nie pozostało żadnego śladu. Podobnie stało się w Płoskini. Tam jednak na szczycie kapliczki pozostawiono niemiecki żelazny krzyż. W innych miejscowościach w miejsce zniszczonych pomników postawiono obeliski sławiące utrwalaczy władzy ludowej (Ryn, Dźwierzuty).

Pomnik w Wilczetach stoi tuż obok zabytkowego kościoła. Zachował się na nim napis: Unsern Opfern des Weltkrieges 1914-1918 in Dankbarkeit - Kirchengemeinde Deutschendorf (Naszym ofiarom Wojny Światowej 1914 - 1918 wdzięczni parafianie z Deutschendorf).

Igor Hrywna

Więcej pomników poległych: kliknij tutaj