45-latek stracił prawo jazdy za przekroczenie punktów karnych

2023-09-02 16:02:11(ost. akt: 2023-09-02 16:13:06)

Autor zdjęcia: arch. Policja

Punkty karne nie są karą, a jedynie formą ewidencji kierowców, którzy popełniają wykroczenia. Jednak przekroczenie dozwolonej liczby punktów wiąże się z utratą prawa jazdy. Takie konsekwencje poniósł 45-latek z gminy Świętajno, który wpadł w ręce policjantów szczycieńskiej drogówki, bo przekroczył prędkość.
O tym, jakie konsekwencje niesie za sobą przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych przekonał się kierowca pojazdu RAM, który w środę (30.08.2023) przed godziną 08:00 na ulicy Polnej w Świętajnie został zatrzymany do kontroli drogowej przez szczycieńskich policjantów z ruchu drogowego. Pomiar prędkości wykazał, że kierujący przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych bazach, okazało się, że 45-latek nie powinien w ogóle wsiąść za kierownicę auta, ponieważ miał przekroczony limit punktów karnych.

Za przekroczenie prędkości mężczyzna został ukarany mandatem karnym. Ponadto policjanci zatrzymali 45-latkowi prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów. Teraz będzie musiał poczynić stosowne kroki w celu odzyskania uprawnień do kierowania pojazdem.

Kierowco, zapamiętaj:
- każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, który popełni niektóre wykroczenia drogowe oprócz mandatu karnego przyznawane są punkty karne od 1 do 15;
maksymalna, dozwolona liczba punktów karnych wynosi 24 (21 – dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku);
- po przekroczeniu limitu punktów karnych następuje zatrzymanie prawa jazdy;
- po utracie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych, kierujący jest zobligowany do poddania się badaniu psychologicznemu, a prawo jazdy może odzyskać po zdaniu egzaminu sprawdzającego jego umiejętności. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną oraz praktyczną.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5