Poznają zawody i uczą się zarządzać pieniędzmi. Uczniowie ze Szczytna biorą udział w projekcie "Małe miasto Szczytno"

2023-07-26 19:14:21(ost. akt: 2023-07-26 19:31:07)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Aż 120 dzieci, w wieku 8-12 lat, ze szkół podstawowych ze Szczytna oraz okolicznych miejscowości bierze udział w ciekawym projekcie " Małe miasto Szczytno". Uczestnicy biorą udział w praktycznych warsztatach edukacyjnych nauki różnych zawodów, dzięki czemu mają okazję poznać możliwości zawodowe. Zarabiają za to pieniądze. Dzieci czeka nie tylko praca i nauka, ale i dobra zabawa
Od poniedziałku 24 lipca grupa 120 dzieci ze szkół podstawowych bierze udział w projekcie " Małe miasto Szczytno". To jeden z 5 projektów w Polsce, a pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim. Przez 5 dni uczestnicy na 21 stanowiskach przedsiębiorców oraz 6 stanowiskach partnerów będą poznawać różnorodne zawody. Mali pracownicy poznają mechanizmy funkcjonowania gospodarki i obrotu pieniędzmi, poprzez zarabianie za wykonaną "pracę", płacenie podatków, wydawanie i oszczędzanie fikcyjnej waluty "Szczycieńskich Bombonów" (z mazurskiego - cukierki).
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Podczas zajęć z zakresu podatków i edukacji ekonomicznej uczestnicy poznają różne sposoby oszczędzania pieniędzy, dowiedzą się jak mądrze planować swoje wydatki oraz oszczędności, jak zarządzać swoim portfelem, na co idą podatki oraz dlaczego trzeba je płacić. Mali uczestnicy, na podstawie zdobytej wiedzy, będą samodzielnie decydować jak spożytkować zarobioną przez siebie walutę i wybór MM inwestycji z podatków, decydować czy wydać walutę w sklepiku kusicieli czy oszczędzać na zakupy w sklepiku marzeń. Będą też obowiązkowo opłacać podatki oraz płacić zarobionymi pieniędzmi za obiady.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

– Dzięki udziałowi w projekcie i nauce przez zabawę dzieci będą miały możliwość osobistego doświadczenia, czym jest praca i poznania, skąd biorą się pieniądze, co przygotuje je do dorosłego życia – opowiada o projekcie Alicja Zęgota z Fundacji TIME. – Chcielibyśmy pokazać dzieciom jak ważne w dorosłym życiu jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą, a przyjemnościami, rozwojem pasji i zainteresowań, dlatego też stworzymy dla nich Uniwersytet Dobrej Zabawy, aby mogły korzystać z różnych atrakcji dodatkowych po „pracy”. W ramach UDZ planujemy Wydziały: Medialny, Animacji, gier i zabaw sportowych, T(F)AJNYCH Eksperymentów, Relaksu i Odpoczynku, Twórczy. Odbędą się też pokazy strażackie, wycieczki do parku linowego w Spychowie. Na zakończenie projektu planujemy imprezę dla dzieci z wieloma atrakcjami oraz wizytę gościa specjalnego, która będzie niespodzianką.
Obrazek w tresci

Projekt Fundacji TIME dofinansowany przez Fundacja BGK, a realizowany jest na Hali widowiskowo sportowej im. H. Wagnera w Szczytnie. Patronat medialny nad projektem objął "Nasz Mazur" oraz "Gazeta Olsztyńska".
Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5