KIEROWCO – zmień opony na zimowe. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

2022-11-21 08:48:53(ost. akt: 2022-11-21 08:54:16)

Autor zdjęcia: Policja

Zimowy czas wymaga szczególnych przygotowań pojazdu. Jazda w okresie zimowym to zdecydowanie większe wyzwanie w porównaniu do lata. Pogarszający się stan dróg, nieustanna wilgoć i niskie temperatury, wystawiają kierowców na ciężką próbę. Ważna jest nie tylko wymiana płynów eksploatacyjnych na zimowe, sprawdzenie ustawienia świateł i hamulców ale i wymiana ogumienia. Wszystko po to, aby bezpiecznie i bezawaryjnie podróżować po drogach.
Spadek temperatury znacznie obniża właściwości opon letnich. Zdaniem wielu ekspertów „zimówka” znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe przy niskich temperaturach nie twardnieją i lepiej przylegają do podłoża, a to za sprawą wysokiej zawartości krzemionki w składzie mieszanki gumowej. Mają też inny wzór bieżnika (szersze rowki z nacięciami tzw. lamelami) niż opony letnie, co zwiększa szybsze odprowadzenie wody i błota pośniegowego. Dopasowane ogumienie skraca drogę hamowania, zwiększa bezpieczeństwo na drodze oraz zmniejsza zużycie paliwa.

Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków! Aby w warunkach jesienno-zimowych zminimalizować ryzyko wypadku drogowego, zachęcamy do tego aby dobierać ogumienie odpowiednie do pory roku. Jednak nim to zrobimy, warto również wcześniej dokładnie sprawdzić, czy zeszłoroczny komplet opon zimowych wraz z felgami nadal nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.

Pomyślmy o bezpieczeństwie własnym i innych podczas jazdy w warunkach jesienno-zimowych. Już dziś sprawdźmy poziom płynów w swoim aucie, sprawności hamulców, ustawienie świateł oraz wymieńmy opony z letnich na zimowe jeśli nie korzystamy z opon całorocznych.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5