XXIII edycja Jarmarku Mazurskiego w Szczytnie

2022-08-03 14:55:42(ost. akt: 2022-08-03 15:00:28)

Autor zdjęcia: Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Mazurski Jarmark to impreza z wieloletnią już tradycją. Już 5 sierpnia od godz. 12.00 na dziedzińcu ratusza w Szczytnie będzie można zobaczyć różne wyroby tkackie, koronkarskie, malarskie oraz rzeźbiarskie. Nie zabraknie też kulinariów.
Muzeum Mazurskie w piątek 5 sierpnia organizuje na dziedzińcu ratusza w Szczytnie Jarmark Mazurski. Będzie to już XXIII edycja tego wydarzenia. Tradycyjnie pojawią się stoiska z rękodziełem ludowym, kulinariami oraz pokazy ginących zawodów w zakresie kaletnictwa, tkactwa, garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa czy plecionkarstwa. Na części z nich będą prowadzone warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz osób indywidualnych.

Wśród stoisk kulinarnych będzie można zakupić m.in. różnego rodzaju miody, sery, pieczywo wypiekane na zakwasie, wędliny domowe, oleje naturalne czy piwo kozicowe.
Stoiska dopełnią wystawcy biżuterii, ceramiki, malarstwa, decoupage oraz wyrobów z wosku pszczelego.
— Oczywiście stoiskom towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych, folkowych oraz kapel wokalno-instrumentalnych — informuje Klaudiusz Woźniak, kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. — Wśród zespołów zaproszonych swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje kapela Dworska z Mejszagoły, z Rejonu Wileńskiego. Jest to kontynuacja wieloletniej tradycji zapraszania na Jarmark zespołów z dawnych polskich kresów. Po raz pierwszy na Jarmarku zaprezentuje się zespół folkowy z Pisza „Zarażeni Folkiem” — działający przy Piskim Stowarzyszeniu Miłośników Kultury MAZURIA i coraz bardziej popularny w naszym regionie. Nowym akcentem muzycznym na Jarmarku będzie również występ Sławomira Staszaka, który wykona piosenki ze swojego autorskiego repertuaru. Warto zaznaczyć, że dzięki otwartej formule w Jarmarku Mazurskim uczestniczą wystawcy, twórcy ludowi, rzemieślnicy z innych ościennych regionów, jak m.in. Warmia, Kurpie, Podlasie, Mazowsze czy wspomniane wcześniej dawne kresy.

Uroczyste otwarcie Jarmarku nastąpi o godz. 12.00.
Obrazek w tresci

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5