Nietrzeźwy rowerzysta zatrzymany przez policjanta w czasie wolnym od służby

2022-06-29 09:08:58(ost. akt: 2022-06-29 09:14:15)

Autor zdjęcia: Archiwum policji

Policjantem jest się 24 godziny na dobę, niezależnie od tego, czy ma się na sobie mundur, czy już jest się po służbie. Udowodnił to I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie kom. Jakub Sylwestrzak. Policjant zatrzymał nietrzeźwego rowerzystę, który stwarzał realne zagrożenie dla siebie, ale i innych uczestników drogi.
Na trasie Jerutki-Świętajno poruszał się swoim pojazdem kom. Jakub Sylwestrzak, który aktualnie pełni funkcję I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie. Policjant był w czasie wolnym od służby, jednak zauważył, że poruszający się na rowerze mężczyzna może znajdować się pod wpływem alkoholu, gdyż jego tor jazdy na to wskazywał. Natychmiast przystąpił do działania i uniemożliwił mu dalszą jazdę.

Na miejsce został wezwany patrol policji, który potwierdził to przypuszczenie. Badanie wykonane za zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że 59-letni mieszkaniec Gminy Szczytno miał prawie 3 promile alkoholu.

Zachowanie takiego rowerzysty stworzyło realne zagrożenie dla samego kierującego jednośladem, ale i innych kierujących. Rower nie jest pojazdem mechanicznym, ale jazda w stanie nietrzeźwości na dwóch kółkach to wykroczenie. Mężczyzna za takie lekceważące podejście do tego przepisu został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

- Bardzo cieszymy się, że wśród nas są tacy policjanci. Taka postawa jest wzorem do naśladowania, nie tylko dla innych funkcjonariuszy policji, ale i obywateli, którzy na co dzień mogą się spotkać z taką sytuacją. Pamiętajmy by reagować w takich chwilach, gdyż może to uratować komuś życie. Nie możemy dawać przyzwolenia na alkohol na drodze, bez względu na to, jakim pojazdem się ktoś porusza - mówi Joanna Manelska z KPP w Szczytnie.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5