Kolejny oszukany w internecie. Stracił 1300 złotych

2022-05-17 16:29:40(ost. akt: 2022-05-17 16:37:55)
komputer

komputer

Autor zdjęcia: pixabay.com

Oszuści nie próżnują i nie śpią, co rusz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy bądź zbyt pochopny zakup towaru w atrakcyjnej cenie możemy stracić pieniądze. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.
W piątek (13.05.2022 r.) w godzinach popołudniowych do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zgłosił się mężczyzna, który został oszukany podczas chęci dokonania kupna produktu na jednym z portali społecznościowych. Niestety sprzedający nie miał na celu przekazania oferowanego przez siebie produktu, jakim był rower elektryczny. Kupujący dokonał wpłaty na konto „sprzedającego” w wysokości 1 300 złotych, po czym kontakt z nim urwał się.

Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie dokonuj zbyt pochopnie przedpłat na konto sprzedających. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Rozważ opcję odebrania towaru i dokonania opłaty za niego „za pobraniem”.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.

Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.
Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy też, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5