Rozmawiali o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich podczas lekcji w szkole

2021-09-24 13:15:28(ost. akt: 2021-09-24 13:23:03)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej, sierż. Joanna Manelska oraz dzielnicowy miasta i gminy Pasym mł. asp. Grzegorz Licki spotkali się z młodzieżą uczęszczająca do Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Pasymiu.
W czwartek 23 września sierż. Joanna Manelska policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej oraz mł. asp. Grzegorz Licki, dzielnicowy miasta i gminy Pasym spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Pasymiu. Funkcjonariusze przeprowadzili z młodzieżą rozmowę edukacyjno – informacyjną w ramach kampanii pn. Narkotyki i Dopalacze Zabijają, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie Patoklimaty”. Policjanci ostrzegali uczniów przed niebezpiecznymi dla ich życia i zdrowia dopalaczami oraz narkotykami. Omówili również zagrożenia związane z uzależnieniami od innych substancji psychoaktywnych i psychotropowych oraz skutki zdrowotne i społeczne ich zażywania. Przypomnieli także o konsekwencjach prawnych wynikających z naruszenia przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani oraz Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Druga część spotkania poświęcona była zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się, na jakie zagrożenia w Internecie, mogą być narażeni, a także tego, co należy robić, aby nie stać się ofiarą internetowych oszustów i przestępców. Policjantka zalecała, aby być bardzo ostrożnym w kontaktach z osobami nieznajomymi, które piszą do nas na portalach społecznościowych. Dzielnicowy przypomniał, aby niezwłocznie powiadamiać opiekunów, nauczycieli lub Policję o wszelkich próbach nawiązywania kontaktu przez osoby, które mogłyby zagrażać ich bezpieczeństwu.

Wiele uwagi, mundurowi, poświęcili kwestii stalkingu w Internecie oraz niewłaściwym zachowaniom młodzieży, które są często wymierzone w ich rówieśników. Przypomnieli, że obrażanie, nękanie i dręczenie innych jest prawnie zabronione. Wyjaśnili, na czym polega hejt, jakie są jego przyczyny, jakie można ponieść konsekwencje i jak z nim walczyć.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5