Henryk Sienkiewicz by się ucieszył

2021-09-14 09:57:11 (ost. akt: 2021-09-14 10:26:19)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają zamek krzyżacki w Szczytnie. Został on zrewitalizowany dzięki projektowi unijnemu. — Liczba odwiedzających przerosła nasze oczekiwania — cieszy się Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.
Zamek w Szczytnie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Był siedzibą prokuratora, czyli urzędnika zarządzającego jednym z okręgów administracyjno-wojskowych, na które podzielone było państwo krzyżackie. Po w 1525 roku przestał pełnić rolę ważnej nadgranicznej warowni. Pod koniec XVI wieku przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. W następnych wiekach zamek został częściowo rozebrany i popadał w ruinę. Przed drugą wojną światową pozostałości budowli zaadaptowano na lokalne muzeum, a na dawnym przedzamczu wzniesiono gmach nowego ratusza.

Szczycieński zamek rozsławił Henryk Sienkiewicz w powieści „Krzyżacy”. To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego komesa, któremu — na rozkaz komtura Zygfryda de Löwe — obcięto język, dłoń i oślepiono.

5 czerwca tego roku nastąpiło oficjalne otwarcie zamku po rewitalizacji, która kosztowała 15 mln 353 tys. zł. Miasto otrzymało na ten cel wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego.

— Po prawie trzech latach rewitalizacja zamku dobiegła końca. Od początku byłem przekonany, że to miejsce będzie jednym z głównych celów na mapie turystycznej Warmii i Mazur. To była chyba najtrudniejsza inwestycja w historii samorządu szczycieńskiego, lecz po tych trzech miesiącach widać, że było warto — zapewnia burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski. — W Polsce jest wiele zamków krzyżackich, ale ten nasz szczycieński jest jednak najbardziej znany. A wszystko to za sprawą naszego noblisty i jego powieści „Krzyżacy”. Założeniem było, że w tym roku odwiedzi nas 30 tysięcy osób. Wynik jednak przerósł nasze oczekiwania, bo w ciągu trzech miesięcy odwiedzających było 100 tysięcy.

2 września, podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki na zamku w Kętrzynie, Szczytno otrzymało nagrodę za starania na rzecz rozwoju turystyki na terenie naszego województwa.

W czwartek 9 września, po 96 dniach od otwarcia bram Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, obiekt odwiedziła 100-tysięczna osoba. Była to Monika Liberkowska-Słomińska z Poznania, która odwiedziła Szczytno z mężem Przemysławem. Oboje interesują się historią.
Burmistrz Krzysztofa Mańkowski wręczył im skrzynię z pamiątkami związanymi z miastem oraz voucher na lot dla dwóch osób Olsztyn-Mazury – Kraków o wartości 500 zł.

Obrazek w tresci

Zamek jest dostępny nieodpłatnie dla wszystkich odwiedzających przez cały rok. Odbywają się tam wydarzenia kulturalne, spotkania i wystawy sezonowe.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5