Taki sołtys to prawdziwy skarb!

2021-02-06 18:27:28 (ost. akt: 2021-02-06 19:35:16)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Aneta Gut to sołtys sołectwa Biały Grunt. Zna tu każdego, wie o smutkach i radościach mieszkańców swojej wsi. Z ogromnym zaangażowaniem działa na rzecz swojej społeczności, zwłaszcza integracji wsi oraz realizacji projektów. Ma wiele planów i marzeń, które chce zrealizować.
Aneta Gut sołtysem wsi Biały grunt została podczas ostatnich wyborów. Ma 28 lat, dobrego męża i wspaniałą córeczkę. Od 2013 r., pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie na stanowisku specjalista ds. kultury. Posiada doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, organizowaniu i prowadzeniu przedsięwzięć z zakresu animacji i edukacji kulturalnej, w pracy z różnymi grupami wiekowymi, organizacji warsztatów, zajęć dodatkowych dla grup wykluczonych, imprez masowych, festynów itp. Prowadzi działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnej.

- Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys powinien skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Bycie sołtysem to coś więcej niż zbieranie podatków. Bycie sołtysem to z pewnością umiłowanie miejsca, wsi, sołectwa, to bycie blisko ludzi, to chęć robienia czegoś dla dobra tej małej społeczności - tłumaczy pani Aneta. - Dobry, zaangażowany sołtys słucha mieszkańców, widzi ich potrzeby, potrafi z nimi rozmawiać i wie, czego oczekują od sprawujących władzę, a czego od wiejskiej zbiorowości. Jeśli mieszkańcy sołectwa angażują się, zmieniają swoją wieś, chcą brać udział w różnych projektach i zajęciach to znaczy, że misja sołtysa ma sens.

Pani sołtys jest pasjonatką rękodzieła i kultury ludowej ale nie tylko. Jest też założycielką Koła Gospodyń Wiejskich "Kobieca moc w Białym Gruncie". Realizatorka i pomysłodawczyni wielu projektów z zakresu animacji i edukacji kulturowej oraz dziedzictwa kulturowego, min. "Labirynt zwany polskością", "Chodź opowiem Ci pewną Historię" oraz wielu innych.
- Odkąd jestem sołtysem wsi Biały Grunt udało się w naszej ,miejscowość zrealizować takie projekty jak: "Ziarna prawdy", "Mobilny dom kultury" realizowane przez Alicję Zęgotę z Fundacji TIME, "Labirynt zwany polskością", "Chodź opowiem Ci pewną Historię" - wymienia pani Aneta. - Również coroczna impreza sołecka, przybrała nową formę festynu, który nosi nazwę "Święto kukurydzy". Niestety, ze względu na pandemię w 2020 roku nie byliśmy w stanie jej zorganizować, ale mamy nadzieję, że w tym roku nam się to uda.
Oprócz działań aktywizujących mieszkańców wsi. pani Aneta kocha pomagać innym. Nie potrafi przejść obojętnie obok krzywdy ludzi czy zwierząt. Od 8 lat jest wolontariuszem WOŚP, brała udział jako wolontariusz w innych akcjach charytatywnych min.: w "Creative day - zbiórka dla rodziny Zychów"," Razem dla Żelaznowskich - koncert charytatywny", jako wolontariusz wspólnie z Alicją Zęgota pomagała przedsiębiorcom w odebraniu od nich chryzantem, których nie udało im się sprzedać na święto wszystkich zmarłych.
- Ze względu na pandemię koronawirusa działania, które można prowadzić są ograniczone, jednak udało się nam w tym roku zrobić małą zbiórkę dla potrzebującej osoby z naszej wsi. Dzięki temu ta osoba zakupiła sobie wózek elektryczny, który ułatwi mu codzienne funkcjonowanie. Była to dla nas bardzo ważna akcja, która pokazała, że w trudnych chwilach potrafimy sobie pomagać - tłumaczy. - Chciałabym, żeby mieszkańcy naszej wsi czuli, że są jedną wielką rodziną, która się wspiera, i że razem możemy wiele zdziałać. Pomagać zawsze warto, bo dobro wraca ze zdwojoną siłą, a uśmiech i łzy osoby, której się pomaga jest największą nagrodą.


Mieszkańcy szukają u swojej sołtysowej wsparcia, zwracają się z problemami nie tylko w sprawie sołectwa, ale często i w prywatnych. W tej kadencji dużo się wydarzyło już w Białym Gruncie, ale planów i marzeń jest jeszcze wiele.
- Za każdym razem gdy pojawia się jakieś marzenie do spełnieni,a staram się pomóc jak tylko mogę - mówi pani Aneta. - Bez pomocy najbliższych i przyjaciół zapewne już dawno bym się podała w swoich działaniach, ale to dzięki nim uwierzyłam w siebie i przede wszystkim w otaczający świat. Moja myśl, gdy coś nowego planuję i widzę same negatywne, i nie do przejścia problemy, to powtarzam sobie "jeżeli chcesz to możesz wszystko, nic nie stoi na przeszkodzie oprócz twoich lęków, o których zapomnij i idź dalej". To zawsze mi pomaga, szybko znajduję rozwiązania i wcielam pomysły w życie. Chciałabym podziękować bardzo mieszkańcom wsi Biały Grunt za pomoc, zrozumienie i dobre słowo, za to że pomimo, że jesteśmy niewielką wsią, bo liczymy zaledwie 138 osób to działamy tak, jak większe miejscowości. Chciałabym również podziękować Alicji Zęgota, dzięki, której udało mi się dużo osiągnąć i która inspiruje do działania. Cieszę się, że mam tak wspaniałych mieszkańców w sołectwie. Razem możemy jeszcze wiele zdziałać!

Joanna Karzyńska

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI?
Kandydatury na "Super Sołtysa 2021" wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM. Organizator, układając listy, korzysta z ogólnodostępnych spisów znajdujących się na stronach urzędów gmin. Nazwiska sołtysów należy przysyłać na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Na zgłoszenia z uzasadnieniem kandydatury czekamy do 19.02. 2021 roku do godziny 15.00.

DO KIEDY TRWA GŁOSOWANIE?
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gazetaolsztynska.pl. Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Wszyscy pełnoletni mieszkańcy sołectwa zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają 6-miesięczną e-prenumeratę ,,Gazety Olsztyńskiej" z TL ,,Nasz Mazur", a mieszkańcy sołectwa, którego sołtys wygra na szczeblu regionalnym - roczną e-prenumeratę.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5