Jest mi po prostu wstyd!

2020-05-09 11:00:59 (ost. akt: 2020-05-09 11:19:00)
ks. Norbert Bujanowski

ks. Norbert Bujanowski

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Aż trudno uwierzyć, że najpierw wielu ludzi dziękowało służbie zdrowia za walkę z koronawirusem, żeby kilka dni potem spadł na nich hejt. Są szykanowani. Głos w tej sprawie zabrał ks. Norbert, który opublikował poruszający list.
Jeszcze niedawno lekarzom i pielęgniarkom wszyscy bili brawa z balkonów. Teraz zostały one zastąpione przez hejt i szykany. Lekarze i pielęgniarki, którzy na co dzień walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem, coraz częściej spotykają się z ostracyzmem w sklepach i wśród znajomych. Wiele osób uważa, że roznoszą zarazę.
Jedna z piekarń w Poznaniu zamieściła na szybie komunikat, żeby pracownicy medyczni „powstrzymali się od zakupów”. To nie jedyny przypadek, kiedy w sklepie odmówiono obsługi lekarzy i pielęgniarek. Dlaczego całą Polska najpierw ich uwielbiała, a teraz zaczęła nienawidzić? Dlaczego ci, którzy ryzykują swoje zdrowie i życie, żeby pomagać w walce z koronawirusem, stali się osobami niemile widzianymi?
Kilka dni temu na fejsbukowym profilu księdza Norberta Bujanowskiego, proboszcza w Lesinach Wielkich w gminie Wielbark, pojawiła się ostra wypowiedź, w której ocenił takie zachowanie ludzi.

Jest mi po prostu wstyd!!!
Były brawa, jesteście bohaterami — lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, Tak, jesteście w sytuacji, którą przeżywamy, tak jest. Jesteście na pierwszej linii frontu, jesteście dla nas i my musimy być dla Was. Dlaczego jest mi wstyd?
Otóż dlatego, że zaczął sączyć się już typowo polski jad, jad nieufności, jad lęku, pandemia nienawiści i szczucia. „Panie kierowco, zamknie pan drzwi, ta zaraza to ze szpitala. Ktoś inny powiedział w bloku do lekarki: „Kurwo, wyprowadzaj się stąd, bo przyniesiesz tą zarazę”. Dziecka lekarki nie przyjęto do przedszkola. Gdzie indziej rodzice powiedzieli dzieciom: „Nie bawcie się z nimi, to dzieci lekarza, noszą w sobie wirusa”.
Nie wiem, czy wiecie, ale jeszcze przed ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego dzieci w szkole nie bawiły się już w berka tylko w wirusa.
O zgrozo, jakie to polskie. Jakie mierne, barbarzyńskie, po prostu podłe. Dlaczego o tym piszę, dlaczego będę teraz krzyczał? Z prostego powodu.
Większość z ludzi, którzy sączą ten jad to katolicy, też jestem katolikiem i dlatego jest mi wstyd. Ludzie ochrzczeni nie mogą, nie mają prawa stygmatyzować innych, zaszczuwać ich, hejtować, odbierać dobrego imienia, wpędzać dzieci w kompleksy, poniżać. Nie pozwalam na to, brzydzę się takim chrześcijaństwem i miernotą duchową. To jest jakieś nieporozumienie, niemające nic wspólnego z Ewangelią.
Zdejmij krzyżyk z szyi, jeżeli tak czynisz — zostaw Kościół w spokoju, to żywa wspólnota, nie rań Jej, nic nie rozumiesz z nauczania Jezusa.
Jest mi wstyd!!! Przepraszam LUDZI W BIELI. Zasługujecie na wielki szacunek, na wsparcie, modlitwę. Na dobre słowo, na zabezpieczenie Was i Waszych rodzin.
Na studiach mój profesor od egzegezy Nowego Testamentu mawiał: Ewangelia to życie. Tak, praktyka, a nie teoria. Jest mi wstyd!!! I jeszcze jedno — do tych, którzy rozminęli się z prawdą Ewangelii — słowa Jezusa niech będą zachętą do refleksji i jednocześnie przestrogą — Ojcze, wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią.
Jest mi wstyd!!!!
Ks. Norbert Bujanowski

Zapytaliśmy księdza, co skłoniło go do publikacji tak ostrej w tonie wypowiedzi.
— Po prostu jest mi wstyd — podkreślił zdecydowanie. — Dlaczego popłynęły te słowa? Dlatego, że jestem człowiekiem, to po pierwsze. Po drugie dlatego, że jestem duchownym katolickim i jest mi po prostu wstyd. Jak przeczytacie, będzie wiedzieli dlaczego. Po trzecie, jestem strażakiem ochotnikiem z przeszkoleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. W moim stroju bojowym zawsze są oleje do namaszczenia. Moi bracia strażacy nawet o tym nie wiedzą. Proszę, uszanujcie moje ubranie bojowe w strażnicy. Walczę i będę walczył o Człowieka — o Jego duszę i ciało.
Ludzie w bieli dali mi życie ileś lat temu, każdemu z nas, podejrzewam, dawali je wielokrotnie. Włączcie zatem myślenie: nie krzywdźcie — to najłatwiej zrobić, osądzić, podeptać, znieważyć. Stop! Nie tędy droga! Dzisiaj jest czas na Człowieka i dla Człowieka! — przypomina nam wszystkim ks. Bujanowski.
I dodaje: — Czy osądzam? Nie! Wskazuję, prowokuję. Po co? Bo czas zacząć myśleć, szanować siebie nawzajem. Warto! Teraz będziecie wiedzieli dlaczego! Wiem, że też zostanę nastygmatyzowany, oznaczonym ale co mi tam, ważny jest Człowiek! Każdy Człowiek! Nakazuje to przykazanie miłości Boga i bliźniego i zwykła ludzka przyzwoitość.

Joanna Karzyńska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (09-10 maja) wydaniu m.in.

Trudniej jest się lubić, niż kochać
Dla wielu małżeństw okres izolacji związanej z epidemią to często czas nieporozumień i konfliktów. Czy efektem tych sytuacji będzie wzrost liczby rozwodów? Czy może warto zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić, czy problem nie tkwi jednak w nas samych?

Nagrali hymn pandemii
Muzycy z Warmii i Mazur dołączyli do spektakularnego projektu Adama Sztaby. Dzięki połączonym siłom ponad 700 osób wybrzmiał utwór „Co mi Panie dasz”. I okazało się, że właśnie tekst tego utworu wyśpiewany przez polskie gwiazdy, był dla wielu tymi słowami, które „ukołysały duszę”, a kto wie, może i przyszłość? Przynajmniej tę najbliższą...

Dlaczego lubimy złe wiadomości?
W Japonii zakwitły drzewa wiśniowe. Pewien filantrop otworzył kolejną fundację dobroczynną. W Olsztynie otwarto nową szkołę… Kogo to interesuje? Śpieszę z odpowiedzą — nikogo. Co innego, gdy gdzieś wybucha pożar, dochodzi do wypadku drogowego czy jest jakiś skandal.

Bez angielskiego zwiedził 45 krajów
Na co dzień zajmuje się innowacjami w rolnictwie, a wolnych chwilach jeździ w nieznane. Miłość do podróży zaszczepiła w nim babcia. Sebastian Waśkowicz przed wyjazdem nastawia się, że będzie "ciężko", bowiem woli pozytywne zaskoczenie od rozczarowań.Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. !!!!! #2919183 | 89.228.*.* 11 maj 2020 20:48

  Typowe polskie i chrześcijańskie zachowanie, wychodzi tu na jaw nauka kościoła katolickiego i przestrzeganie przykazań a szczególnie 8 przykazania bożego!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. bardzo #2918711 | 83.3.*.* 10 maj 2020 17:19

  uogólnione myślenie i komentowanie większość tak nie myśli ani się tak nie zachowuje media sprawiają że znamy wiadomości ogólnopolskie i nie warto nie wkładać wszystkich do jednego worka a szczególnie katolików bo wysoce krzywdzące

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. geo #2918585 | 5.172.*.* 10 maj 2020 11:57

   "O zgrozo, jakie to polskie. Jakie mierne, barbarzyńskie, po prostu podłe", "typowo polski jad".... Jest mi wstyd, że osoba duchowna jest tak głupia. Też katolik.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. do Ioseek #2918497 | 37.7.*.* 10 maj 2020 09:19

   Joosek to chyba jakoś tak z hebrajskiego? Teraz rozumiem. Czosnku zagryzłeś?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Baba #2918458 | 83.31.*.* 10 maj 2020 07:11

   Szkoda że tak mało księży pisze i mówi to głośno. Większość niestety podsyca ten jad.. odkäd sympatyzują z PIS.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (16)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5