Kolejny skandal w WSPol? MSWiA wydało komunikat [AKTUALIZACJA]

2019-10-22 07:57:49 (ost. akt: 2019-10-22 11:31:24)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Byli podwładni oskarżają o mobbing i plagiat insp. Marka Fałdowskiego, który od prawie trzech lat kieruje Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Do różnych prokuratur trafiły doniesienia o możliwości popełnienia przez niego przestępstw.
Od kilku miesięcy do różnych prokuratur na Warmii i Mazurach trafiały kolejne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw, których miałby się dopuścić inspektor Marek Fałdowski. W zawiadomieniach zarzuca się komendantowi-rektorowi między innymi naruszenie praw autorskich, przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, mobbing oraz plagiat pracy habilitacyjnej.

W programie "Superwizjer" TVN, wyemitowanym w sobotę 19 października, padają poważne oskarżenia, że insp. Marek Fałdowski miał zmuszać swoich podwładnych do pisania rozdziałów jego pracy habilitacyjnej oraz bezprawnie wykorzystywać ich badania naukowe. Książka, która była pracą habilitacyjną komendanta, nosi tytuł: "Etyka zawodowa policjanta we współczesnej kulturze służby państwa demokratycznego".

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, w niedzielę 20 października wydała oświadczenie, że:

"wyemitowany materiał jest nierzetelny i nieobiektywny".

Ponadto w oświadczeniu czytamy: "Komendant-rektor wspólnie z dwoma pracownikami uczelni prowadził badanie naukowe w zakresie etyki w Policji, w ramach którego przebadano ok. 300 funkcjonariuszy. Wyniki tego badania nie zostały wykorzystane w opracowaniu habilitacyjnym komendanta-rektora. Wszelkie zawarte w pracy habilitacyjnej informacje i badania zostały zamieszczone w niej zgodnie z obowiązującymi przepisami i stanowią wyraz pracy twórczej jej autora."

W oświadczeniu napisano również, że przeprowadzona w 2019 roku przez MSWiA kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości w aspekcie polityki kadrowej oraz prawidłowego wynagradzania, awansowania i nagradzania nauczycieli akademickich. W październiku tego roku kontrola NIK potwierdziła prawidłowe działanie uczelni.

— Komendant-rektor nie udziela w tej sprawie żadnych informacji. Na naszej stronie internetowej są oświadczenia — usłyszeliśmy od podinsp. Marcina Piotrowskiego, rzecznika prasowego WSPol w Szczytnie.

Uczelnia na swojej stronie informuje, że oskarżenia opierają się na doniesieniach dwóch byłych pracowników WSPol. W przypadku jednego z nich zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego oraz o naruszenie dóbr osobistych uczelni. W sprawie drugiego prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące plagiatu w jego pracy habilitacyjnej.

Czy więc jest to zemsta byłych pracowników?
— Mogę potwierdzić, że jedna z osób występujących w reportażu to nasz były pracownik, który w kwietniu tego roku wraz z wnioskiem o odejście na emeryturę, napisał pismo, w którym stawiał szefostwu wiele zarzutów — informuje podinsp. Marcin Piotrowski.

Przypomnijmy. Służbowe pismo wystosowane przez byłego podkomisarza wpłynęło do kancelarii WSPol 1 kwietnia i zajmowało dwie strony. Wykładowca zwracał się w nim z wnioskiem o zwolnienie ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych. Napisał między innymi, że Wyższa Szkoła Policji powinna stać na wyższym poziomie naukowym, niż jest obecnie.

Dr hab. Marek Fałdowski 21 października złożył ostateczne wezwanie przedsądowe w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych. Również uczelnia skierowała do stacji TVN ostateczne wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia uczelni oraz oświadczenia i przeprosin.

AKTUALIZACJA:


Nawiązując do materiału telewizji TVN24, który ukazał się w programie "Superwizjer", informujemy, że na polecenie ministra Mariusza Kamińskiego wszczęta zostanie kontrola MSWiA w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Postępowanie przeprowadzi Departament Kontroli i Nadzoru MSWiA z udziałem funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji.

Jeżeli w wyniku kontroli potwierdzą się nieprawidłowości lub zarzuty wobec Komendanta-Rektora, szef MSWiA będzie podejmował odpowiednie konsekwencje służbowe.MSWiA informuje:


Inspektor Marek Fałdowski służbę w policji rozpoczął w 1991 roku. W 2000 roku ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Jest też absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Akademii Podlaskiej w Siedlcach, gdzie w 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.
Pracę w policji mł. insp. dr Marek Fałdowski rozpoczął w pionie prewencji, a następnie kontynuował ją w pionie kryminalnym. Wspinał się szybko po szczeblach kariery. Od 17 stycznia 2007 r. był komendantem policji w Siedlcach. 10 lutego 2017 r., decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, został komendantem-rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obserwator #2809782 | 31.0.*.* 25 paź 2019 21:36

  Ta menda jedna gnida obrzydla fałszerz i plagiator i buc pieprzony powinien natychmiast odejść. A jak tego nie zrobi to niech to jak najszybciej wypieprza na zbity pysk.w

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Gigi #2809378 | 89.228.*.* 25 paź 2019 09:38

  Ta etykę to na striptizie w celi chyba badali

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. JOhn #2808407 | 83.9.*.* 23 paź 2019 10:51

  Czyli jak za PRL... Władza ma się dobrze, władza jest nietykalna... Partyjni bonzowie są jak szlachta, włącznie z pierwszym sekretarzem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Hdidh #2808286 | 95.91.*.* 23 paź 2019 06:47

  Jaka kontrola... ludzie przecież to jest polityka... skoro to człowiek Pisu to co ma wykazać kontrola jeszcze nik... następna wiarygodna instytucja... PRL wita Was...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Policja to najgorsza instytucja #2808225 | 188.146.*.* 22 paź 2019 21:48

  Polska policja to najprawdopodobniej najbardziej przestępcza organizacja na świecie!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5