Poznają tradycje, kulturę ludową i swoje miejsce na ziemi

2017-11-12 15:58:21 (ost. akt: 2017-11-12 10:01:18)

Autor zdjęcia: Miejskie Przedszkole z Oddzialami Integracyjnymi Nr 3 Promyczek w Szczytnie

Dla dzieci kultura ludowa jest bardzo ciekawa, lgną do niej i pragną ją poznawać. W swej prostocie jest ona bliska potrzebom dzieci. Przestrzeń i żywy kontakt z przyrodą oraz mieszkańcami zbliżają małych ludzi do świata przedstawionego w baśniach i legendach, które w większości rozgrywają się na wsi lub w bliskim kontakcie z naturą.
Dziecko zaczyna swoje poznanie od doświadczeń osób najbliższych, swojej rodziny. Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. To są nasze korzenie, o które warto dbać. Nawet jeśli los rzuci nas gdzieś daleko, to dzięki tym korzeniom wiemy kim i jacy jesteśmy. Ponadto człowiek jest istotą bardzo ciekawską i zawsze będzie dociekał jak było kiedyś i co było przed nami. Ciekawi jesteśmy jacy byli nasi przodkowie, a na to pytanie częściowo odpowiada tradycja i kultura ludowa. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata i pozbawione barier. Są otwarte na wszelkie pomysły. Im wcześniej będziemy dzieciom pomagali uwewnętrzniać ważne wartości tym głębiej się one w nich zakorzenią. Będzie to dla nich naturalne, normalne.
- Postanowiliśmy zrealizować swoj własny, autorski program dotyczacy patriotyzmu lokalnego i narodowego pt."Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie bedzie umiał" - mówi Julita Dziczek przedszkolanka, jedna z autorek programu. -Głównymi celami jest poznanie historii Szczytna i Polski oraz jego położenia, wyrażanie przywiązania do swojej Ojczyzny, do obyczajów i kultury regionalnej, ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, poznanie legend, opowiadań wierszy dotyczących naszego regionu, spotkania z twórcami ludowymi, poznanie zasad organizacji życia społecznego w swoim regionie, zwrócenie uwagi na piękno naszego miasta i kraju.
Program realizowany jest w Miejskim Przedszkolu z Oddzialami Integracyjnymi Nr 3 Promyczek w Szczytnie, w grupie dzieci 4-5-letnich "Żabki" i 5-6-letnich "Misie". Autorkami i realizatorami programu są:Julita Dziczek, Danuta Krajza i Magdalena Bojarska. Realizacja obejmuje rok szkolny 2017/2018.
Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?
– Bo dzieci interesują się życiem swoich dziadków i pradziadków - tłumaczy Julita Dziczek. - Dzieci chcą i lubią wiedzieć jak spędzali dnie, czym się zajmowali. jakie mieli zabawki i czym się bawili, skoro nie było tabletów. Po drugie, bo to świetna zabawa.A po trzecie, bo dobrze, gdy dziecko ma poczucie patriotyzmu lokalnego. Może to zbyt patetycznie powiedziane, ale chodzi mi o to, że dzieci powinny wiedzieć choćby skąd nazwa ich miejscowości się wzięła albo skąd i po co są dożynki - dodaje.
Tradycja to przecież nie tylko słowo, ale cała przeszłość każdego narodu. Jeśli chcemy wychować nasze dzieci na Polaków, to należy pokazać im same początki. Bo to właśnie dzieci są kolejnym ogniwem w łańcuchu tradycji, która jeśli ma przetrwać, potrzebuje kontynuacji...


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. To Ja! #2381427 | 93.208.*.* 23 lis 2017 20:33

    Po pięknej Pomocy Pani Kaśi Dowbor i Ekipie Nasz Nowy Dom,w Szczytnie umilacie biednej Rodzine życie,wstyd na cała Polskę!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Darek88 #2373746 | 176.221.*.* 13 lis 2017 21:50

    Kto to pisze? Przecież początek artykułu jest "zerżnięty" z tej strony: http://www.akademiakolberga.pl/project/d laczego-warto-pracowac-z-tradycja/ Pros zę przeczytać wypowiedź Kingi Olbromskiej – Miłosz z Radomia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5