Bogata historia szkoły wciąż pisze się dalej...

2016-05-01 09:00:00 (ost. akt: 2016-04-30 07:35:27)
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Szczytnie w minioną sobotę (23 kwietnia) świętowała 70-te urodziny. Jubileuszowe obchody odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. To najstarsza podstawówka w mieście, która może poszczycić się bogatą historią a także udziałem w licznych projektach wspierających rozwój, tolerancję i integrację uczniów.
Uroczystość 70-lecia szkoły uświetniły występy zespołów Stashka, Saks. Pokazali się też uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Warto dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło i co sprawiło, że „dwójka” jest dziś tak przyjazną szkołą. Kronika Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczytnie mówi: „Wśród gruzów i zawalisk zburzonych gmachów, zaczęły żyć szkoły. W pięknym dwupiętrowym budynku w malowniczym położeniu nad jeziorem, których w Szczytnie jest aż dwa, od pierwszych dni września r. 1945 rozbrzmiały głosy dzieci.” W ten sposób powstała pierwsza szkoła podstawowa na terenie Szczytna. Siedzibą był budynek przy ulicy Kasprowicza. Ze względu na dużą ilość uczęszczających dzieci budynek został podzielony na dwie części - na parterze utworzono Szkołę Podstawową nr 1, a na pierwszym piętrze Szkołę Podstawową nr 2. Jeszcze tego samego roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Adama Mickiewicza. Dopiero w 1970 r. SP2 przesiedlono do gmachu przy ulicy Kętrzyńskiego. Tam znajduje się do dziś. W 1996r. w szkole utworzono oddziały integracyjne. W ten sposób obok dzieci zdrowych, w szkole uczą się dzieci niepełnosprawne. Obecny dyrektor szkoły (od 1992r.) pani Grażyna Wawrzykowska - Mączyńska kładzie duży nacisk na to, aby uczniowie wzajemnie się wspierali i integrowali. Klasy szóste opiekują się najmłodszymi kolegami z klas pierwszych, realizując szkolny program adaptacyjno - integrujący „Wśród przyjaciół jest mi raźniej”. 14 grudnia 2006 r. szkoła uzyskała - po raz drugi - tytuł „Szkoły Promującej Zdrowie”. Rozpoczęto działalności „Klubu Rodzica INTEGRACYJNI”, powstałego w ramach projektu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Wspierać i być wspieranym”. To właśnie obecna dyrektor szkoły była współautorką projektu. Początkowo program kierowano wyłącznie do grupy rodziców uczniów niepełnosprawnych, później objął swoim zasięgiem wszystkich chętnych rodziców zainteresowanych rozwojem kompetencji wychowawczych. Podstawówka bierze udział również w wielu innych projektach: opieka nad zwierzętami w schronisku „Cztery Łapy”, Szkolne Dni Edukacji Globalnej podczas których co roku gośćmi są wolontariusze z misji w Kamerunie i Brazylii, czy misjonarze z Kongo i Rwandy, Indonezji którzy przybliżają uczniom temat zrównoważonego rozwoju krajów południa, praw człowieka, życia i edukacji dzieci. Uczniowie włączają się w akcje misyjne - zbiórkę np. telefonów, okularów, parasoli, przyborów szkolnych dla mieszkańców Trzeciego Świata. Urządza się też przegląd Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego organizowany przez SPRON i wybiera „Talent Roku”, czyli uczniów szczególnie uzdolnionych w różnych dziedzinach. W ciągu 70 lat w „dwójce” pracowało 316 nauczycieli, uczyło się 5026 absolwentów i opiekowało się 7 dyrektorów. Najdłużej pracującą osobą, bo aż 38 lat, jest Pani Renata Stachula. Historia szkoły jest bogata i wciąż pisze się dalej...

Czytaj e-wydaniePochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5