Wzrost liczby „Niebieskich Kart” w 2024 roku na terenie powiatu szczycieńskiego

2025-01-10 07:30:00(ost. akt: 2025-01-10 00:04:32)

Autor zdjęcia: policja

W ubiegłym roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie odnotowali wzrost liczby formularzy wszczynających procedurę „Niebieskiej Karty”. W 2023 roku było to 31 formularzy, a w 2024 roku – 50. Mundurowi objęli nadzorem 115 osób doznających przemocy domowej oraz 50 sprawców przemocy.
Oficerowie dyżurni szczycieńskiej jednostki podczas pełnienia służby na stanowisku kierowania otrzymują zgłoszenia od osób pokrzywdzonych przemocą lub świadków, którzy zauważyli niepokojące zachowania u sąsiadów lub znajomych. Podczas rozmowy telefonicznej osoby zgłaszające opisują zachowanie sprawców. Najczęściej opisane jest słowami „jest agresywny/agresywna i się awanturuje”, a w tle słychać krzyki i wyzwiska, często płacz dzieci.

Sprawcy przemocy domowej zachowują się różnie, na co wskazał policjant dzielnicowy miasta i gminy Pasym st. asp. Grzegorz Licki w rozmowie z dziennikarzem portalu Natemat.pl: „Jeden będzie negował wszystko, co mówię. Inny spróbuje tuszować i wymuszać konkretne zachowania na dzieciach. To się bardzo często zdarza, że dziecko w czasie interwencji słyszy coś w stylu: „No powiedz panu policjantowi, co ostatnio robiliśmy, jak fajnie się bawiliśmy”. Albo próba wymuszenia zapewnienia, że nie dzieje się nic złego”. Dlatego apelujemy o reakcję na sytuacje, gdy widzimy, że w sąsiednim mieszkaniu lub domu, może dziać się coś złego.

W 2024 roku funkcjonariusze sporządzili 50 formularzy „Niebieskiej Karty”, w tym 39 wszczynających procedurę. Pozostałe 11 formularzy dotyczyły kolejnych przypadków przemocy domowej w trakcie trwającej już procedury. 32 formularze dotyczą rodzin zamieszkujących na wsi, natomiast pozostałe 18 rodzin zamieszkujących w miastach. 53 kobiety, 6 mężczyzn oraz 56 dzieci zostało dotkniętych przemocą domową, co daje łączną liczbę 115 pokrzywdzonych. Mundurowi odnotowali, że sprawcami przemocy byli najczęściej mężczyźni – 47. Odnotowano również rodziny, gdzie kobiety stosowały przemoc – 3. W większości przypadków czynnikiem wzmagającym przemoc był alkohol. Aż 30 sprawców znajdowało się pod wpływem alkoholu. Najczęstszym rodzajem przemocy wykorzystywanym wobec pokrzywdzonych była przemoc psychiczna – 112, a następnie przemoc fizyczna – 58 przypadków. 25 osób dotkniętych przemocą doznało przemocy ekonomicznej. Policjanci odnotowali również po 2 przypadki przemocy seksualnej oraz przemocy podejmowanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Liczby te wskazują, że zjawisko przemocy domowej istnieje w naszym bliskim otoczeniu. Apelujemy o zwracanie uwagi na wszelkie przejawy przemocy domowej w kręgach naszych bliskich, znajomych, jak również sąsiadów. Nie pozwólmy, aby sprawcy przemocy czuli się bezkarni, a stosowana przez nich przemoc narastała. Policjanci po odbiorze jakichkolwiek sygnałów, sprawdzają sytuację rodziny pod kątem niepokojących zachowań.
(ep)

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B