„I chociaż nie krzyczę, to chcę byś mnie usłyszał…”. Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach

2024-10-23 10:00:00(ost. akt: 2024-10-22 23:26:11)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

W 2023 r. w Polsce ponad 17 tys. dzieci doświadczyło przemocy domowej. Warmińsko-mazurscy policjanci chcąc w sposób szczególny zaakcentować sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci, rozpoczęli akcję „Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”. W trakcie trwania przedsięwzięcia funkcjonariusze będą uwrażliwiać społeczeństwo w przedmiocie reagowania na przypadki przemocy domowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozpoznania symptomów krzywdzenia małoletnich.
Październik jest miesiącem, w którym w sposób szczególny akcentowany jest sprzeciw wobec przemocy. To właśnie w tym czasie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, jak również zainaugurowana została ogólnopolska kampania społeczna „Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma na celu przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci w Polsce.

By jeszcze bardziej uwrażliwić społeczeństwo na problematykę przemocy, policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie w okresie od 21 do 25 października 2024r. zaplanowali akcję pn. ,,Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach’’. W ramach tego przedsięwzięcia na terenie całego województwa policjanci przeprowadzą edukacyjne prelekcje, a w trzech miastach – Iławie (23.10.), Kurzętniku (24.10.) oraz w Pasymiu (25.10.) – pojawi się Punkt Mobilny Pomocy Ofiarom Przestępstw.

W pojeździe trzygodzinny dyżur pełnić będą funkcjonariusze danej jednostki: policjant służby kryminalnej, dzielnicowy oraz koordynator procedury „Niebieska Karta”. Wszystko celem udzielenia porad prawnych, jak również przyjmowania zawiadomień w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.

Jednym z głównych elementów trwającej akcji jest stworzony przez funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie tematyczny spot, który ma wyczulić społeczeństwo na zjawisko przemocy wobec dzieci. Przygotowany materiał wideo pokazuje, że dzieci cierpią także w ciszy…

Apel 7-letniej dziewczynki, która choć cierpi i nie krzyczy, to chce być usłyszana – jest swoistym wołaniem o pomoc. Pokażmy, że słyszymy – reagujmy, w każdej sytuacji, w której podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Powiadom policjantów dzwoniąc pod numer 112, oni sprawdzą każdy taki sygnał.

(js/tm)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5