Wszystkie kluby sejmowe za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków

2024-09-13 16:20:16(ost. akt: 2024-09-13 14:26:02)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w czwartek za dalszymi pracami nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy wydłużającej urlop macierzyński dla matek wcześniaków. Projekt przygotowany przez posłów Konfederacji trafi do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw zakłada możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego maksymalnie o 24 tygodni, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia.

"Chcemy pomóc mamom i ich dzieciom przedwcześnie urodzonym, które ze względu na swój słaby stan zdrowia wymagają opieki szpitalnej" – powiedziała podczas pierwszego czytania projektu Karina Anna Bosak (Konfederacja). Nazwała projekt krokiem do likwidacji systemowej niesprawiedliwości związanej z długością urlopu rodzicielskiego, z jaką stykają się rodzice wcześniaków.

Zaznaczyła, że wcześniaki po urodzeniu spędzają często w szpitalu wiele tygodni, a nawet miesięcy. "Wówczas rodzice takiego dziecka bezpowrotnie tracą czas, jaki daje im urlop macierzyński w domowych warunkach. Muszą realizować go w szpitalu, co nie ma nic wspólnego z urlopem rodzicielskim" – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że prace nad zmianą przepisów o urlopach rodzicielskich dla rodziców wcześniaków toczą się w tej kadencji dwutorowo. Obok projektu posłów Konfederacji projekt przygotowało też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest on dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Nasz projekt jest już w Sejmie. W odróżnieniu od projektu rządowego nie tworzymy żadnego dodatkowego urlopu, ale zmieniamy sposób naliczania należności długości urlopu, rekompensując ten utracony czas. To powoduje, że nasz projekt jest znacznie prostszy, krótszy i nie wymaga zmiany innych ustaw odwołujących się do definicji urlopu macierzyńskiego" – powiedziała posłanka.

Kluby Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i PiS wyraziły poparcie dla projektu poselskiego. Klub Lewica wnioskował o dalsze prace nad projektem w komisji sejmowej.


Maja Nowak (Trzecia Droga – Polska 2050) oceniła, że wydłużenie urlopu macierzyńskiego o czas, w którym dziecko przebywało w szpitalu czy w hospicjum, to rozwiązanie sprawiedliwe, humanitarne i konieczne, bo da rodzicom wcześniaków czas na regenerację i na poświecenie pełnej uwagi dziecku, kiedy wróci ono do domu.

Agnieszka Kłopotek (Trzecia Droga – PSL) przekazała, że według projektu urlop ten będzie płatny 100 procent i że będzie wprowadzany dla rodzin zastępczych i osób przyspasabiających dziecko. "Wynosił będzie od 8 do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym rodzi się dziecko, lub masy urodzinowej dziecka" – dodała.

Joanna Frydrych (KO) zauważyła, że nowelizacja przewiduje również możliwość korzystania z tego prawa przez ojców, jeśli matka dziecka przebywa w szpitalu.

Barbara Bartuś (PiS) zadeklarowała, że PiS będzie wspierać prace nad wypracowaniem lepszym rozwiązań dla matek, które urodzą wcześniaki. Przypomniała, że w resorcie rodziny w poprzedniej kadencji toczyły się prace i były przygotowywane rozwiązania idące w tym kierunku, który zaproponowała Konfederacja. Podkreśliła, że trzeba pomagać, by w Polsce rodziły się dzieci i aby matki czuły się bezpieczne.

Katarzyna Ueberhan (Lewica)zauważyła, że w projekcie nie zaznaczono, czy chodzi o jedną hospitalizację dziecka, czy też uwzględnia się rehospitalizację. Dodała, że projektowana regulacja nie uwzględnia też innego niż ojciec członka rodziny upoważnionego do przedłużenia urlopu macierzyńskiego. Dodała, że projekt nie reguluje też kwestii przepisów np. osób nieubezpieczonych i rolników. Dlatego wnioskowała o dalsze prace nad projektem w sejmowej komisji.

Obecnie podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i odpowiednio do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci, 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci).

Zgodnie z projektem w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie.

W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część urlopu wydłużoną o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie ponad jego wymiar podstawowy, będzie mogła wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala lub innego zakładu leczniczego.

Uprawnienie do wydłużenia wymiaru i zmiany rozkładu urlopu macierzyńskiego ma przysługiwać, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia.

W projekcie proponuje się również wprowadzenie przenoszenia na ojca dziecka prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka po urodzeniu.

W projekcie zaproponowano przyznanie prawa matkom objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (zatrudnionym np. w ramach umowy-zlecenia lub prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą) do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na podobnych zasadach jak w przypadku prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego przysługującego matkom zatrudnionym w ramach stosunku pracy.

Projekt przewiduje również przenoszenie prawa do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ubezpieczonych ojców dzieci na podobnych zasadach jak w przypadku przenoszenia prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego na ojców zatrudnionych w ramach stosunku pracy.

PAP

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5