Śmiertelne potrącenie kobiety przez autobus szynowy w Szczytnie. Podsumowanie weekendu na drogach powiatu szczycieńskiego

2024-07-02 10:22:40(ost. akt: 2024-07-02 09:39:05)

Autor zdjęcia: OSP Szczytno

Szczycieńscy policjanci w miniony weekend odnotowali kilka zdarzeń drogowych, w tym jedno z udziałem autobusu szynowego. Niestety w wyniku potrącenia przez pojazd kobieta poniosła śmierć. Kierujemy apel do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie rozwagi i odpowiedzialne zachowanie, gdyż był to dopiero drugi wakacyjny weekend, podczas którego doszło do wielu niebezpiecznych zdarzeń.
wW piątkowy ranek (28.06.2024 r.) szczycieńscy policjanci patrolowali ulice Szczytna. Po godzinie 5:00 ich uwagę zwrócił samochód, którego kierujący nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym przy ulicy Skłodowskiej i przejechał przez ten przejazd w momencie, gdy podnoszenie zapór nie zostało zakończone. Ponadto mężczyzna jadąc ulicą Warszawską nie zastosował się do znaku drogowego „F-10”. Jadąc skrajnym prawem pasem przeznaczonym do jazdy w prawo lub prosto, 60-latek skręcił w lewo Funkcjonariusze zatrzymali samochód marki Volkswagen celem przeprowadzenia kontroli drogowej. Kierującym okazał się być 60-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Policjanci nałożyli na mężczyznę mandat karny oraz punkty karne za popełnione wykroczenia. Kierujący skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego, w związku z czym sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Szczytnie.

Do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło po godzinie 16:00 na drodze krajowej numer 59 w miejscowości Spychowo. Pracujący na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 29-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego jadąc samochodem marki Honda na łuku drogi wpadł w poślizg, po czym dachował i wpadł do rowu. Mężczyzna nie odniósł obrażeń i był trzeźwy. W związku z popełnionym wykroczeniem w ruchu drogowym, mundurowi ukarali sprawcę zdarzenia mandatem karnym.

W tym samym czasie kolejny policyjny patrol pracował na miejscu zdarzenia drogowego na drodze krajowej numer 53 pomiędzy Szczytnem a Jęcznikiem, gdzie kierujący samochodem marki Ford nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego samochód wpadł w poślizg. Kierowca stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. Samochodem podróżowało także dwóch pasażerów, a jeden z nich w wyniku zdarzenia odniósł obrażenia. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie po przeprowadzeniu badań okazało się, że na szczęście obrażenia nie były poważne. Kierowca został zbadany alkomatem, który wykazał, że był trzeźwy. Szczycieńscy funkcjonariusze prowadzą czynności w tej sprawie.
Obrazek w tresci

Podczas pełnionej służby nocnej z piątku na sobotę (28/29.06.2024 r.) szczycieńscy policjanci przed godziną 4:00 zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Kia. Za kierownicą samochodu siedział 43-letni mieszkaniec gminy Szczytno, którego obowiązywał zakaz kierowania pojazdami. Mężczyzna miał także cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. W związku z popełnieniem dwóch przestępstw, tj. z art. 180 a Kodeksu Karnego oraz art. 244 Kodeksu Karnego, sprawa zostanie przekazana do Sądu Rejonowego w Szczytnie.
Sprawca przestępstwa prowadzenia pojazdu po cofnięciu uprawnień podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast niestosowanie się do orzeczonych środków karnych zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że podróżując drogami prowadzącymi przez kompleksy leśne, należy zachować szczególną ostrożność ze względu na dzikie zwierzęta. Przekonał się o tym 65-latek z województwa mazowieckiego. Mężczyzna w sobotni ranek (29.06.2024 r.) podróżując z miejscowości Rozogi w kierunku Szczytna samochodem marki Opel, uderzył w sarnę, która wtargnęła na jezdnię wprost przed jadący samochód. 65-latek nie odniósł na szczęście żadnych obrażeń. Policjanci zbadali alkomatem jego stan trzeźwości, po czym okazało się, że był on trzeźwy.

Policjanci ze szczycieńskiej drogówki na trasie Wielbark-Przeździęk Wielki przed godziną 17:00 zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen, którym kierował 22-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Po sprawdzeniu danych osobowych mężczyzny w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że nie powinien on kierować samochodem. 22-latek miał zatrzymane prawo jazdy, a ponadto obowiązywał go zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mundurowi sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do Sądu Rejonowego w Szczytnie.

Wieczorem po godzinie 19:00 funkcjonariusze ustalali okoliczności zdarzenia, którego sprawcą był 23-latek z gminy Szczytno. Mężczyzna jadąc samochodem marki Volkswagen na drodze krajowej numer 58 w miejscowości Sawica, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. Kierujący na szczęście nie odniósł obrażeń w wyniku zdarzenia. Policjanci zbadali jego stan trzeźwości alkomatem, który wykazał, że był on trzeźwy.

Przed godziną 21:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące poważnego zdarzenia na ulicy Piastów, gdzie doszło do śmiertelnego potrącenia kobiety przez autobus szynowy. W toku przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że autobus szynowy jadąc od strony Szyman w kierunku centrum Szczytna potrącił 46-letnią mieszkankę Szczytna, która znajdowała się na torach kolejowych. Szczycieńscy kryminalni prowadzą czynności w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Szczytnie.

Niedziela (30.06.2024 r.) okazała się spokojniejszym dniem, gdyż policjanci obsługiwali tylko jedno zdarzenie drogowe, w wyniku którego nikt nie odniósł obrażeń. 43-letnia mieszkanka województwa pomorskiego jadąc samochodem marki BMW przez miejscowości Rozogi, nie zachowała należytej ostrożności i uderzyła w tył samochodu marki Hyundai, za którego kierownicą siedziała 61-letnia mieszkanka powiatu olsztyńskiego. Następnie w wyniku uderzenia samochód marki Hyundai uderzył w poprzedzający go samochód marki Skoda, którego kierowcą był 39-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Wszyscy kierujący byli trzeźwi, a sprawczyni została ukarana mandatem karnym oraz punktami karnymi za popełnione wykroczenie.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5