Miał być zysk, a doszło do utraty oszczędności

2024-06-26 11:25:04(ost. akt: 2024-06-26 11:28:12)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Policja

Po raz kolejny apelujemy o wzmożoną czujność podczas podejmowania transakcji internetowych. Oszuści nie urlopują i każda okazja jest przez nich wykorzystywana. Tym razem doszło do wykorzystania kodu QR, za pomocą którego doszło do wypłat gotówki w kwocie 9 500 złotych.
W piątek (21.06.2024 r.) do szczycieńskiej jednostki Policji zgłosiła się kobieta, która straciła swoje oszczędności. Zgłaszająca podała, że na jednym z portali internetowych wystawiła towar na sprzedaż. Zgłosił się potencjalny klient, który zaproponował kupno poprzez użycie kodu QR. Kobieta skorzystała z przesłanego kodu. W ten sposób sprawca uzyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej i w celu realizacji transakcji bankowych wyłudził potwierdzenie tych transakcji, realizowanych przy pomocy przesyłanych kodów BLIK, które zostały zrealizowane poprzez wypłatę gotówki w bankomacie, w łącznej kwocie 9 500 złotych.

Kody QR można znaleźć wszędzie. Zarówno w przestrzeni publicznej jak i w internecie. Jest to wygodne rozwiązanie dla każdego z nas. Widząc reklamę ciekawego produktu, zapowiedź koncertu, który może nas zainteresować, czy darmowych materiałów do pobrania – zamiast wpisywać adres strony wystarczy zeskanować aparatem telefonu lub tabletu specjalny kod i po chwili automatycznie zostajemy przeniesieni na konkretną stronę. Wszystko w łatwy i szybki sposób. Zastanówmy się jednak czy jest to bezpieczne?

Quishing, oszustwo z wykorzystaniem kodów QR
Kody QR, podobnie jak wiele mechanizmów, które powstały z myślą o wygodzie
i dostępności, znalazły się na celowniku przestępców. Oszustwa z ich wykorzystaniem określane są mianem quishingu (ang. Quick Response – szybka odpowiedź). Ten rodzaj oszustwa, będącego pochodną phishingu polega na zamieszczaniu spreparowanych kodów QR.

Co może się stać jeśli zeskanujemy „podrobiony” kod?
Zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę znanej marki, banku czy też innej instytucji, która została stworzona do próby wykradzenia danych użytkowników, albo na nasze urządzenie zostanie pobrany zainfekowany plik, mogący wyrządzić bardzo wiele szkód.

Jak się chronić przed oszustwem na kody QR?
wyłącz funkcję automatycznego skanowania kodów QR w ustawieniach urządzenia;
zachowaj szczególną czujność jeśli skanując kod QR jesteś proszona/-y o pobranie pliku, aplikacji lub aktualizację;
bądź czujny jeśli strona, na którą nastąpiło przekierowanie wiąże się z finansami
(np. bramki płatności, strony banku);
uważaj podając na wyświetlanych stronach swoje dane osobowe i/lub logowania.

Pamiętajmy, że zdrowy rozsądek jest podstawą. Bądźmy uważni i świadomi! Oszuści kierują się jedną zasadą: „Łamanie ludzi, a nie haseł”, gdyż najsłabszym ogniwem w tym układzie jest człowiek podejmujący niewłaściwe decyzje.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5