Brak przeglądu technicznego auta skutkuje mandatem karnym oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego

2024-04-05 23:25:05(ost. akt: 2024-04-05 23:31:11)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wsiadając za kierownicę samochodu powinniśmy być pewni, że jest on sprawny. Wyjeżdżając na drogę bierzemy pełną odpowiedzialność za siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. To właśnie dzięki regularnym przeglądom technicznym możemy uzyskać pozwolenie na dalsze użytkowanie samochodu, oczywiście jeżeli samochód przejdzie pozytywnie taką kontrolę. Brak potwierdzenia takiego badania może skutkować poważnymi konsekwencjami. O tym przekonał się kierowca, który nie dopilnował tego obowiązku.
W środę w Szczytnie przy ulicy Chrobrego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Opel. Za kierownicą samochodu siedział 21-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Po sprawdzeniu danych dotyczących samochodu w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że samochód nie został poddany badaniom technicznym w odpowiednim czasie. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny samochodu, a także ukarali mężczyznę mandatem karnym za popełnione wykroczenie.

Pamiętajmy o zasadzie mówiącej, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Dlatego też warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Polskie prawo nakłada na właściciela obowiązek wykonania okresowego przeglądu technicznego samochodu. W przypadku kontroli drogowej, obecnie policjant może wystawić mandat w wysokości do 3 tysięcy złotych. Przypominamy również, że ostateczna wysokość mandatu zależy również od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, jaki upłynął od terminu ważności poprzedniego przeglądu. Gdy jednak termin upłynął bardzo dawno, a funkcjonariusz wykryje rażące usterki zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, może zabronić kierowcy kontynuowania dalszej jazdy i nakazać odholowanie samochodu.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5